Na stronie dobra-mama.pl mogą występować wpisy o charakterze reklamowym.

Maści z olejkami eterycznymi — czy można stosować u dzieci?

Olejki eteryczne wykorzystywane są przez człowieka od lat. Wykorzystanie surowców aromatycznych nazywa się aromaterapią. Olejki zapachowe używane są zarówno w zabiegach kosmetycznych, jak i w ramach naturoterapii do wspomagania organizmu.

Stosowanie olejków eterycznych przy różnego rodzaju dolegliwościach od dziesiątek lat spowodowało, że ich wpływ na człowieka został dobrze poznany. Olejki eteryczne pozyskane metodami naturalnymi z surowców roślinnych zaczynają ponownie zyskiwać na popularności, zwłaszcza w sezonie przeziębienia i grypy. Aromaterapeutyczne działanie sprawdza się jesienią i zimą szczególnie w przypadku niedrożnego nosa. Stosowanie maści z olejkami eterycznymi może ułatwić oddychanie oraz zadziałać relaksująco i odprężająco. Wśród tradycyjnych produktów stosowanych w przypadku zatkanego nosa najbardziej znane są jednoskładnikowe produkty na bazie majeranku. Dostępne są jednak coraz częściej produkty złożone, zawierające w swoim składzie kilka olejków eterycznych. Wśród najczęściej spotykanych olejków eterycznych znajdujących się preparatach złożonych występują:
olejek sosnowy,
– olejek lawendowy,
– olejek eukaliptusowy,
– olejek majerankowy.
Produkty z zawartością olejków eterycznych zaaplikowane na skórę w postaci np. maści, stopniowo uwalniają swój zapach, zwiększając komfort, działają relaksująco oraz aromaterapeutycznie. W przypadku zatkanego nosa odświeżający zapach może dać uczucie głębszego i świeżego oddechu, ułatwiając w ten sposób oddychanie. Pytanie jednak, czy takie maści o naturalnym składzie mogę być stosowane u dzieci?

Salorhina_aroma_baby_600x400px_1

Maści z olejkami eterycznymi u dzieci

U małych dzieci, a nawet u noworodków, można stosować maści z olejkami eterycznymi. Należy jednak zwrócić uwagę, żeby produkty pozbawione były terpenów czyli substancji rozgrzewających takich jak kamfora czy mentol. Nałożenie maści z substancją rozgrzewającą, przyjemne dla osób dorosłych, w przypadku dzieci i noworodków może dawać uczucie pieczenia czy wręcz bólu i powodować podrażnienia skóry. Należy zwrócić uwagę, czy używany produkt jest przeznaczony dla dzieci. Na rynku dostępne są produkty do stosowania już od 1. dnia życia dziecka. Oprócz olejków eterycznych, wykazujących działanie aromaterapeutyczne, często zawierają w swoim składzie również substancje nawilżające i natłuszczające takie jak np. masło Shea, które odżywia skórę dziecka i wzmacnia jej naturalną barierę ochronną.

Jak stosować maści z olejkami eterycznymi u dzieci

Jeżeli udało nam się dobrać odpowiedni produkt dla naszego maluszka, możemy go zaaplikować na skórę klatki piersiowej i/lub karku dziecka. W przypadku produktu naniesionego na skórę klatki piersiowej dziecka produkt będzie uwalniał przez jakiś czas olejki zapachowe, co wpływa korzystnie na wentylację dziecka. Możemy wykorzystać też aplikację maści z olejkami eterycznymi do masażu dziecka np. jego stópek, takie działania będą miały dodatkowo walory relaksujące i uspokajające. Maści z olejkami eterycznymi można stosować u dzieci kilka razy dziennie w zależności od potrzeb i wskazań producenta.

https://ziololek.pl/

Ads Blocker Image Powered by Code Help Pro

Wykryto blokadę reklam!!!

Wykryliśmy, że używasz rozszerzeń do blokowania reklam. Prosimy, wesprzyj nas, wyłączając blokadę reklam.

Powered By
Best Wordpress Adblock Detecting Plugin | CHP Adblock