Apteczka noworodka – O tym warto pamiętać

Szykując i przygotowując się do powitania na świecie maleństwa, dobrze jest poświęcić chwilę uwagi na przygotowanie jednej z podstawowych rzeczy jaką jest domowa apteczka. Warto mieć na uwadze to, żeby z jednej strony znalazły się w niej zarówno preparaty na częste dolegliwości małych pociech, na przykład na katar albo biegunkę, jak również zestaw na sytuacje podbramkowe. A w nim specyfiki, które walczyć z często pojawiającą się u maluszków gorączką.

Na wyposażeniu naszej domowej apteczki powinny się również znaleźć preparaty do codziennej suplementacji. Dlaczego akurat do suplementacji? Wie to każda świeżo upieczona mama, która już w szpitalu dostanie zalecenie codziennej suplementacji witaminą D3 i preparatem DHA. Apteki oferują dziś całe spektrum specyfików do suplementacji przeznaczonych dla noworodków. Najczęściej przyjmują one postać kropelek, ale można też spotkać się z kapsułkami do wyciskania albo preparatami w aerozolu. Dobrze, żeby w apteczce znalazło się miejsce dla probiotyku w kropelkach. To sugestia szczególnie ważna dla matek po cięciu cesarskim, a także w sytuacjach, kiedy maluszek przeszedł kurację antybiotykiem.

W domowej apteczce nie powinno zabraknąć rzeczy, z których korzysta się przy codziennej pielęgnacji maluszków. Pamiętajmy, żeby na stanie były:

  • gaziki bawełniane (najlepiej jałowe) i preparat z oktenidyną do pielęgnacji pępka

  • sól fizjologiczna w ampułkach po 5ml (0,9% NaCl) lub roztwór soli morskiej

  • aspirator do nosa

  • termometr

  • paracetoamol w czopkach lub płynie dla dzieci (podaje się go zgodnie z wagą maluszka, ale gorączkę zawsze należy wcześniej skonsultować z lekarzem)

  • waciki i patyczki

  • nożyczki do paznokci

  • szczoteczka do włosów

  • w przypadku nieprawidłowych stolców (np. biegunki) podajemy probiotyk albo preparat o nazwie Smecta

  • mały czopek glicerynowy na wypadek zaparcia

  • preparaty z simeticonem lub kateter rektalny (końcówkę przyrządu wkładamy w odbyt dziecka, aby uwolnić gazy) w sytuacji kolki i dolegliwości brzuszka

  • w przypadku nietolerancji laktozy suplementy z enzymem laktaza

  • termofor, na przykład z wkładem z pestek wiśni

Dbając o higienę maluszka należy dużą wagę przykładać do prawidłowej pielęgnacji skóry noworodka. Szczególnej uwagi wymaga skóra okolic intymnych, a w jej przypadku sprawdzą się kosmetyki dedykowane do wrażliwej skóry niemowląt. Dlatego w apteczce powinno się mieć zapas kremów ochronnych chroniących przed podrażnieniami. Tu sprawdzi się na przykład krem z alantoiną i deksopantenolem. Kompletując apteczkę nie zapominajmy też o preparatach na odparzenia. Ale używamy ich tylko wtedy, gdy na skórze pojawią się zmiany. Warto zaopatrzyć się na przykład w zasypkę, która osusza skórę, łagodzi zaczerwienienie i swędzenie, a dodatkowo przyspiesza regenerację naskórka i działa zapobiegawczo.

Rozmawiając ze swoimi podopiecznymi, zawsze uczulam je na podstawową kwestię – należy pamiętać, że noworodek to nie dorosły i przed podawaniem jakichkolwiek preparatów warto skonsultować się z położna lub pediatrą.

Zdj. otwierające shuterstock

Agnieszka-Małolepszy_laureatka-konkursu
położna, laureatka 7. edycji konkursu Położna na medal, poloznanamedal.info