Na stronie dobra-mama.pl mogą występować wpisy o charakterze reklamowym.

Integracja sensoryczna

Integracja sensoryczna to jeden z najważniejszych procesów, jakim podlega małe dziecko już od życia płodowego. Dzięki niemu organizm posiada zdolność rozumienia i porządkowania bodźców, które docierają do niego zarówno za pośrednictwem własnego ciała, jak i zmysłów, takich jak wzrok, słuch czy dotyk. Jeśli proces ten jest niezaburzony i przebiega prawidłowo, wówczas otaczający świat postrzegany jest jako bezpieczny i przyjazny. W przeciwnym razie wszystko układa się nie tak jak powinno.

Delikatne dotknięcie może okazać się bardzo nieprzyjemne, a ciało, które powinno wykonywać polecenia naszego mózgu, przestaje go słuchać. Często powoduje to u dzieci większą drażliwość, niechęć do określonych faktur, dźwięków, ruchu, ale także nadmierny spokój czy brak koordynacji ruchowej.

Ponieważ proces integracji sensorycznej ma ścisły związek z plastycznością struktur mózgowych możemy go wspierać, choćby przez odpowiedni dobór zabawek, z których na co dzień korzystają nasze dzieci. Wybór tych najlepszych, wspierających rozwój, wcale nie jest zresztą sprawą prostą. W sklepach znaleźć można bowiem nieskończoną ilość produktów przeznaczonych dla dzieci w każdym wieku. Naszą uwagę, jako rodziców, często przykuwają te, które najbardziej rzucają się w oczy, mają najwięcej interaktywnych funkcji- często bowiem wydaje się nam, że to właśnie one najlepiej wspomagają rozwój naszego dziecka. W praktyce po raz kolejny okazuje się jednak, że czasami mniej znaczy lepiej. Dlatego też, decydując się na zakupy nowej zabawki warto zrezygnować z tych świecących i grających, które dla niedojrzałego układu nerwowego mogą okazać się zbyt agresywne. Zamiast tego warto wybierać zabawki drewniane, w stonowanej kolorystyce, które stymulować będą właśnie odbieranie i integrowanie bodźców docierających do organizmu.

Ciekawą propozycją są także ścieżki sensoryczne, które często spotkać można w profesjonalnych salach rehabilitacyjnych lub na placach zabaw. Specjalne panele, pokryte różnoraką fakturą, taką jak drobne kamyczki, sztuczna trawa czy nakrętki od śrubek doskonale stymulują zmysł propriocepcji, czyli czucia głębokiego. Dzięki różnej sile nacisku, jakiej doświadcza dziecko stąpając po takiej ścieżce oddziałujemy na zmysł, o którym w codziennym życiu często zapominamy, a tak naprawdę odgrywa on w nim bardzo ważną rolę. To dzięki kinestezji właśnie nasz mózg odbiera informacje o położeniu i ruchu naszych części ciała w przestrzeni. Bez tego zaburzona zostaje równowaga, koordynacja, a często też niemożliwe jest przyjęcie stabilnej, statycznej postawy całego ciała.

sensoryka

Interesującą propozycją okazać się może także sorter sensoryczny. Prócz ćwiczeń typowo czuciowych, jak w przypadku ścieżki, możemy uczyć dzieci rozpoznawania podstawowych kształtów, a jeśli zdecydujemy się na sorter barwny, także kolorów. Dodatkowo dochodzi oczywiście usprawnianie manualne i ćwiczenia koordynacji, przy pomocy jednego przedmiotu oddziałujemy więc na wiele sfer rozwoju dziecka.

W roli zabawek posiadających pozytywny wpływ na proces rozwoju niemowlaka na pewno doskonale sprawdzą się wszelkie tablice i kostki manipulacyjne. Pozwalają one dziecku nie tylko ćwiczyć koordynację oko- ręka, ale także doskonale usprawniają motorykę małą. Fakt, że w swojej budowie często wykorzystują przedmioty znane dziecku z codziennego życia nie tylko wzbudza większe zainteresowanie malucha, ale pozwala także na dowolną manipulację w bezpiecznym środowisku. Rodzic nie musi już obawiać się zgubienia kluczy od domu, zepsucia suwaka czy niebezpiecznego wdrapywania się na meble w celu dosięgnięcia do włącznika światła- tutaj wszystko znajduje się w zasięgu małych rączek. Kostka manipulacyjna to z kolei świetny zamiennik tablicy w podróży czy podczas wizyty u lekarza. Małe rozmiary, łatwa do zabrania ze sobą w każdej sytuacji, a dobrej zabawy tyle samo.

Drewniane zabawki sensoryczne są więc pomocami niezwykle wszechstronnymi. Po pierwsze, dzięki użyciu wytrzymałego materiału, przedmioty te są po prostu znacznie trwalsze niż popularne zabawki plastikowe. Jest to korzystne zarówno ze względów ekonomicznych, jak i ekologicznych, rzadko zdarza się bowiem, by drewniana zabawka używana była tylko przez jedno dziecko. Oddana lub sprzedana może natomiast zyskać nowe życie. Dowolność zabawy i brak sztywnych instrukcji postępowania z przedmiotem pozwala maluchowi bawić się zgodnie z własnymi preferencjami, co wpływa na rozwój zarówno kreatywności, jak i dziecięcej wyobraźni.

Tablice manipulacyjne https://duzy-sek.pl/?product_cat=mini
Kostki manipulacyjne https://duzy-sek.pl/?product_cat=kostkimanipulacyjne
Ścieżki sensoryczne https://duzy-sek.pl/?product_cat=sciezki-sensoryczne
Sortery sensoryczne https://duzy-sek.pl/?product_cat=sensorycznesorteryksztaltow

Współpraca reklamowa

Ads Blocker Image Powered by Code Help Pro

Wykryto blokadę reklam!!!

Wykryliśmy, że używasz rozszerzeń do blokowania reklam. Prosimy, wesprzyj nas, wyłączając blokadę reklam.

Powered By
Best Wordpress Adblock Detecting Plugin | CHP Adblock