Spacer jesienią i zimą

Wraz ze spadkiem temperatury rodzice zaczynają zastanawiać się, kiedy można wyjść z dzieckiem na spacer. W przypadku bardziej doświadczonych rodziców, których dzieci urodziły się wiosną/latem, pierwsze spadki temperatury w okolice zera nie budzą obaw. Inaczej ma się sprawa z rodzicami dzieci urodzonych jesienią i zimą. Często zastanawiają się oni, czy można wyjść z noworodkiem na spacer kiedy temperatura oscyluje w okolicach zera. Niższa temperatura na zewnątrz nie dyskwalifikuje wyjścia na spacer. Ważne jest, aby odpowiednio przygotować siebie i dziecko do spaceru.

Ciepło, cieplej, gorąco…

Pierwszym z dylematów przed wyjściem na spacer zimą jest to, jak ubrać dziecko. Zapewnienie komfortu cieplnego jest bardzo ważnym elementem dla dziecka i jednocześnie wyzwaniem dla opiekunów. Najczęściej jednak rodzice ubierają dzieci za ciepło. Noworodek ma dwie tkanki tłuszczowe: białą i brązową. Tkanka tłuszczowa biała pełni funkcję izolacyjną oraz stanowi źródło energii. Z kolei brązowa tkanka tłuszczowa (zwana też brunatną) stanowi 5-10% masy urodzeniowej. Odgrywa ona ważną rolę w procesach termoregulacji, zwłaszcza przy oziębieniu noworodka. Tkanka ta zlokalizowana jest głównie w okolicy międzyłopatkowej, w okolicy karku, wzdłuż kręgosłupa oraz w dołach pachowych i śródpiersiu. Zatem, nawet kilkudniowe, zdrowe dziecko posiada mechanizmy, które pomagają mu radzić sobie w niższych temperaturach. Zaleca się ubieranie dzieci w kilka, ale cienkich warstw na tzw. cebulkę, jest to korzystniejsze dla dziecka niż ubieranie w jedną bardzo grubą warstwę ubrań. Aby sprawdzić, czy dziecko nie jest przegrzane lub wyziębione, należy dotknąć skóry karku dziecka. Sprawdzenie temperatury na buzi lub dłoniach nie jest miarodajne u maluszków.

Spacer, krem, naturalnie

Oprócz odpowiedniego ubioru podczas zimowych i jesiennych spacerów należy zadbać o ochronę skóry dziecka. Skóra niemowląt oraz małych dzieci różni się od skóry osób dorosłych, jest ona o 5-10 razy cieńsza oraz zawiera mniej włókien kolagenowych. Zasadniczo jednak skóra dziecka, jak i osoby dorosłej składa się z 3 warst (naskórek, skóra właściwa i tkanka podskórna). Skóra dziecka z czasem zmienia się i około 3. roku życia zaczyna przypominać w dużej mierze skórę osoby dorosłej. Różnice między skórą małego dziecka, a osoby dorosłej wynikają głównie z mniejszej dojrzałości poszczególnych warstw skóry. U małych dzieci lipidowy płaszcz ochronny skóry jest słabiej wykształcony. Naskórek jest cieńszy oraz wszystkie jego warstwy zawierają większą ilość wody. Warstwa rogowa naskórka jest z kolei znacznie cieńsza. Te różnice powodują, że u małych dzieci występuje większa przezskórna utrata wody, a odtwarzanie lipidowego płaszcza ochronnego przebiega wolniej niż u osób dorosłych. Aby zabezpieczyć delikatną skórę dziecka, należy przed wyjściem na spacer (nawet do 20 minut wcześniej) użyć kremu ochronnego zabezpieczającego skórę maluszka przed działaniem czynników atmosferycznych. W okresie jesienno-zimowym najlepiej sprawdzają się kremy na bazie wyciągów z olejów, które tworzą warstwę ochronną na skórze dziecka. Dobrze w tej roli sprawdzają się produkty zawierające w swoim składzie np. olej ze słodkich migdałów, masło kakaowe, olej lniany czy olej z avocado jak np. LINOMAG® Cold cream krem ochronny na zimę. Ważne jest, aby jesienią i zimą, kiedy temperatura spada, używać ochronnych produktów kosmetycznych bez wody w składzie. Jeżeli temperatura spada poniżej zera, krem zawierający w swoim składzie wodę może podrażniać wrażliwą skórę dziecka.

Ads Blocker Image Powered by Code Help Pro

Wykryto blokadę reklam!!!

Wykryliśmy, że używasz rozszerzeń do blokowania reklam. Prosimy, wesprzyj nas, wyłączając blokadę reklam.

Powered By
Best Wordpress Adblock Detecting Plugin | CHP Adblock