Na stronie dobra-mama.pl mogą występować wpisy o charakterze reklamowym.

Śpiworki – włókna naturalne czy syntetyczne? Które wybrać?

Śpiworki dziecięce wykonuje się albo z włókien syntetycznych, albo naturalnych, a każdy producent zachwala swoją koncepcję. Zgoda – te syntetyczne mają pewne zalety, jednak w porównaniu z naturalnymi wypadają raczej blado, szczególnie jeśli mają być używane regularnie.

Naturalne oddycha lepiej

Włókna naturalne bardzo dobrze zatrzymują ciepło, a jednocześnie nie utrudniają odprowadzania wilgoci na zewnątrz, dzięki czemu w środku jest jednocześnie ciepło i sucho. A kiedy dochodzi do takich sytuacji, w których nadmiaru wilgoci odprowadzić się nie da, to syntetyczne śpiworki stają się śliskie, mokre i nieprzyjemne w dotyku, a te z bawełny czy lnu dalej zapewniają komfort.

Oczywiście – są to sytuacje skrajne, których zawsze należy unikać, ale w ogólnym rozrachunku naturalne śpiworki (a wybór jest duży, co można zobaczyć na stronie: https://babydeco.eu/pl/c/Spiworki/234) po prostu są bardziej komfortowe, ponieważ lepiej odprowadzają wilgoć, a przy tym same są „ciepłe” w dotyku.

Naturalne lepiej znosi pranie

Co jakiś czas śpiworek trzeba będzie wyprać. I tu najlepiej widać przewagę włókien naturalnych. To nie tak, że wysoka temperatura i detergenty zupełnie im nie szkodzą, ale efekty mikrouszkodzeń, do których dochodzi w czasie prania, bardzo długo pozostają niewidoczne. W przypadku tkanin syntetycznych dość szybko dochodzi do rozciągnięcia materiału, jego rozrzedzenia, a w śpiworkach z najniższej półki cenowej, pod którymi nikt nie miał odwagi się podpisać, może dochodzić do stopniowego uwalniania szkodliwych monomerów. To jest już problem o naprawdę olbrzymiej wadze i nie należy bagatelizować problemu.

Ogólnie rzecz biorąc, włókna naturalne w praniu najwyżej stracą kolor, ale też nie od razu. Bardzo długo jednak zachowają swoje właściwości, a co do syntetycznych – niczego nie można być pewnym.

Komfort w czasie snu

Ten problem znają również dorośli, a w przypadku dzieci jest jeszcze bardziej dotkliwy: nie można się wyspać, jeśli pościel ułoży się nieodpowiednio i uwiera bez względu na pozycję. Śpiworki naturalne nie mają tak gładkiej i „śliskiej” powierzchni jak syntetyczne, więc dziecko nie obraca się w śpiworku, tylko razem z nim. Nie jest to co prawda druga skóra i też czasem ułoży się nie tak, jak powinien, ale w przypadku włókien syntetycznych problem jest jeszcze większy.

Zdrowy sen jest warunkiem prawidłowego funkcjonowania w ciągu dnia, dlatego warto zrobić wszystko, aby ułatwić zasypianie i spokojny wypoczynek w nocy. Nie mniej ważne jest to w czasie spaceru w ciągu dnia – wtedy o przypadkową pobudkę jeszcze łatwiej, więc warto dodatkowo zadbać o komfort dziecka. Śpiworek będzie tu doskonałym rozwiązaniem, ale znów – naturalny, bo syntetyczny w spacerówce już absolutnie nie zda egzaminu. Zadziała wtedy jak worek, a nie wygodny, bezpieczny śpiwór.

Ads Blocker Image Powered by Code Help Pro

Wykryto blokadę reklam!!!

Wykryliśmy, że używasz rozszerzeń do blokowania reklam. Prosimy, wesprzyj nas, wyłączając blokadę reklam.

Powered By
100% Free SEO Tools - Tool Kits PRO