Na stronie dobra-mama.pl mogą występować wpisy o charakterze reklamowym.

Światowy Tydzień Karmienia Piersią – wsparcie ojców w naturalnym karmieniu

Badania Philips Avent wskazują na istotne znaczenie zaangażowania partnera w troskę o mamę i dziecko oraz karmienie. Chociaż karmienie piersią jest naturalnie przypisane do kobiety, matki potrzebują wsparcia ze strony osób z ich otoczenia, zwłaszcza ojców. Na szczęście wielu z nich chciałoby się zaangażować i wesprzeć mamy w naturalnym karmieniu.

Korzyści zdrowotne wynikające z karmienia piersią zarówno dla matki, jak i dziecka są powszechnie znane i mamy zdają sobie sprawę z wyższości karmienia naturalnego nad sztucznym. Mimo tego, choć światowe wskaźniki w zakresie rozpoczynania karmienia piersią z chwilą narodzin są wysokie i wynoszą ok. 60–95%, z czasem stopniowo maleją. Skutkuje to niższymi wskaźnikami karmienia piersią w wieku sześciu miesięcy1. Z kolei jeśli już zostanie podjęta decyzja o karmieniu sztucznym, pojawiają się trudności w powrocie do karmienia piersią. Zapewnienie matkom karmiącym piersią stałego wsparcia w tym okresie ma kluczowe znaczenie, zwłaszcza że kobiety napotykają coraz większe ograniczenia czasowe i wiele z nich musi łączyć opiekę nad dzieckiem z karierą zawodową. Co równie ważne, kobiety, które otrzymują wsparcie ze strony partnera, chętniej rozpoczynają karmienie piersią i kontynuują je przez dłuższy czas2.

Przy okazji obchodów Światowego Tygodnia Karmienia Piersią 2019 Philips, światowy lider w dziedzinie technologii medycznych oraz opieki nad matką i dzieckiem, opublikował wyniki badań wskazujące na istotną rolę, jaką partnerzy mogą odgrywać w procesie karmienia naturalnego.

Większość ojców chce pomagać

Według wyników badania przeprowadzonego przez Philips Avent prawie wszystkie badane mamy chciałyby, aby ich partnerzy uczestniczyli w każdym aspekcie opieki nad nowo narodzonym dzieckiem. Polskie wyniki3 wskazują, że 54% mam chciałoby, aby ich partnerzy pomagali przygotowywać pokarm w butelkach, a aż 62% z nich oczekuje pomocy podczas karmienia dziecka w nocy.

Choć na szczęście wg polskiego badania większość ojców (67%) chce pomagać w procesie karmienia, istnieją obszary, w ramach których mogliby udzielać większego wsparcia. Większość partnerów (80%) uspokaja niemowlęta i czuwa nad nimi, gdy śpią (68%), ale już mniej niż połowa z nich (48%) myje laktatory i butelki potrzebne do następnego karmienia, a tylko 38% z nich poświęca czas, aby dowiedzieć się, jak należy karmić dziecko. To oznacza, że są pewne aspekty opieki nad noworodkiem, za które wciąż odpowiada tylko mama i istnieje potrzeba lepszej edukacji partnerów.

Odzwierciedlają to również wyniki badania wskazujące, że 79% matek z Polski uważa, iż potrzebnych jest więcej informacji na temat metod wspierania procesu karmienia mlekiem mamy przez partnera. Biorąc pod uwagę, że edukacja ojców na temat korzyści wynikających z karmienia piersią może podwoić prawdopodobieństwo karmienia niemowląt wyłącznie piersią przez sześć pierwszych miesięcy ich życia, świeżo upieczeni rodzice powinni przedyskutować i rozważyć ten niezwykle ważny temat.4

Ważna rola taty

Z tego względu podczas tegorocznego Światowego Tygodnia Karmienia Piersią Philips Avent pragnie promować karmienie piersią wśród rodziców, podkreślając kluczowe znaczenie wsparcia ze strony osób z otoczenia matki i zachęcając partnerów do odgrywania bardziej aktywnej roli w tym procesie. Zaangażowanie taty w procesie karmienia piersią przyczynia się również do nawiązania więzi emocjonalnych między ojcem i noworodkiem po porodzie5. Wykazano, że dzięki temu niemowlęta odnoszą wiele korzyści, m.in. zmniejsza się opóźnienie rozwoju funkcji poznawczych u wcześniaków i szybciej przybierają one na wadze6. – W ciągu ostatnich kilku dekad rola ojca zmieniła się – mówi prof. Abou-Dakn, główny ginekolog w szpitalu św. Józefa w Berlinie i specjalista w dziedzinie nawiązywania więzi emocjonalnych między ojcem i dzieckiem. – Mężczyźni znacznie chętniej pomagają bezpośrednio w procesie wychowywania dzieci. Nie tylko częściej uczestniczą w porodzie, ale także przejmują wiele obowiązków związanych z opieką nad dzieckiem; na przykład udzielają wsparcia w procesie karmienia piersią, co pomaga im nawiązywać więzi emocjonalne z dziećmi i zapewnia długotrwałe korzyści, które będą owocować w dalszym życiu dziecka – dodaje.

Rozwiązania wspierające karmienie naturalne

Dzięki ponad 35-letniej ścisłej współpracy ze specjalistami i rodzicami Philips Avent zna potrzeby matek i niemowląt. Zdając sobie sprawę z wyzwań związanych z karmieniem piersią dla obojga rodziców, Philips Avent zapewnia rozwiązania takie jak butelki, laktatory, pojemniczki i woreczki do przechowywania mleka i inne akcesoria, które mogą wspierać ten proces z korzyścią dla wszystkich zaangażowanych osób. Badania z wykorzystaniem technologii ultradźwiękowej w celu wizualizowania i nagrywania matek karmiących dzieci piersią umożliwiły firmie Philips Avent opracowanie rozwiązań takich jak butelki Philips Avent Natural 2.0, które imitują fizjologię piersi i naturalne odruchy ssania u dziecka, umożliwiając dłuższe karmienie mlekiem mamy. Pomagając rodzicom stawić czoła wyzwaniom związanych z karmieniem, Philips Avent chce zachęcać do dłuższego karmienia mlekiem mamy.

1 WHO, UNICEF, 2017, 2018, CDC, 2018, Theurich et al. JPGN, 2019, Australian DH, 2019, China Department of Maternal and Child Health, 2017.

3 Ankieta internetowa CAWI przeprowadzona od 16 do 26 lipca na próbie 400 kobiet (kobiety będące aktualnie w ciąży lub będące w ciąży w ostatnim 1,5 roku)

4 Effectiveness of targeting fathers for breastfeeding promotion: systematic review and meta-analysis, 2018.

5

6 Sarkadi A, Kristiansson R, Oberklaid F, Bremberg SActa Paediatr. 2008 Feb; 97(2):153-8.

Ads Blocker Image Powered by Code Help Pro

Wykryto blokadę reklam!!!

Wykryliśmy, że używasz rozszerzeń do blokowania reklam. Prosimy, wesprzyj nas, wyłączając blokadę reklam.

Powered By
Best Wordpress Adblock Detecting Plugin | CHP Adblock