Układ pokarmowy niemowlęcia – jakie ma potrzeby i jak wspierać jego dojrzewanie?

Trawienie i wchłanianie składników odżywczych to podstawowe funkcje układu pokarmowego, które wraz z rozwojem dziecka będą się doskonaliły. Aby było to możliwe, kluczowe jest wspieranie delikatnego brzuszka niemowlęcia, m.in. poprzez dopasowany do jego potrzeb sposób żywienia. Jak długo dojrzewa układ pokarmowy? Co sprawia, że w pierwszych latach życia jest tak wrażliwy? I wreszcie – jak dbać o malutki brzuszek? Mamy odpowiedzi na te pytania!

Jak długo rozwija się układ pokarmowy?
Rozwój układu pokarmowego rozpoczyna się już w pierwszych tygodniach życia płodowego, aby brzuszek nowo narodzonego niemowlęcia mógł zacząć swoją pracę – trawienie i wchłanianie składników odżywczych. Te podstawowe funkcje małego brzuszka będą się jednak jeszcze długo doskonaliły, dlatego w początkowym okresie życia u maluszka mogą wystąpić dolegliwości ze strony układu pokarmowego. Układ pokarmowy niemowlęcia po porodzie wciąż dojrzewa, a w pełni ukształtowany będzie dopiero około 5.-7. roku życia[1].

Kilka faktów o ślinie

  • Proces trawienia zaczyna się już w buzi niemowlęcia. Dzięki właściwościom śliny już na tym etapie wstępnie są trawione węglowodany.
  • Jednocześnie w ślinie niemowlęcia brakuje substancji antybakteryjnych, dlatego tak ważna jest sterylizacja laktatora czy butelki, którą jest karmione dziecko.
    Ślina pełni ważną rolę w harmonijnym rozwoju układu pokarmowego – to dzięki niej dziecko wyczuwa smak spożywanych pokarmów, może formować kęsy i łatwiej może połykać pokarm, dzięki czemu nie dławi się jedzeniem.

Co to znaczy, że brzuszek niemowlęcia jest delikatny?
Delikatność układu pokarmowego w okresie 1000 pierwszych dni życia dziecka, liczonym od momentu poczęcia przez pierwsze lata, wynika właśnie z jego niedojrzałości. Przełyk niemowlęcia jest znacznie krótszy niż u osoby dorosłej, a pojemność żołądka dopiero stopniowo będzie się zwiększała – od wielkości małej wiśni (5-7 ml) w 1. tygodniu życia do wielości jaja kurzego (80-150 ml) w 1. miesiącu życia[2]. Początkowy okres życia niemowlęcia to również czas zmniejszonego wydzielania i niskiej aktywności enzymów trawiennych, których pełne wydzielanie następuje dopiero pod koniec 1. roku życia. Wszystko to sprawia, że u niemowlęcia mogą pojawiać się dolegliwości trawienne, takie jak kolka czy zaparcie.

Jak dbać o delikatny brzuszek dziecka?
Chociaż prawidłowe dojrzewanie funkcji układu pokarmowego to długotrwały proces, rodzice mogą i powinni go wspierać. Duże znaczenie dla harmonijnego rozwoju małego brzuszka ma sposób żywienia dziecka. Szczególnie cennym pokarmem w pierwszych miesiącach życia jest dla niemowlęcia mleko mamy, które jest lekkostrawne i dopasowane do możliwości niedojrzałego układu pokarmowego. Właśnie dlatego eksperci ze Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) zalecają, aby w pierwszym półroczu życia niemowlę było karmione wyłącznie piersią[3]. Karmienie piersią warto kontynuować również w drugim półroczu życia i później (przy jednoczesnym rozszerzaniu diety). Są jednak sytuacje, w których podawanie matczynego pokarmu jest niemożliwe lub mama z różnych powodów chce zmienić sposób żywienia dziecka. Wówczas źródłem ważnych dla prawidłowego rozwoju niemowlęcia składników odżywczych powinno być mleko następne. Przy jego wyborze warto skonsultować się z lekarzem pediatrą i wybrać produkt, który będzie dopasowany do szczególnych wymagań dojrzewającego układu pokarmowego niemowlęcia. Na takie potrzeby malutkiego brzuszka odpowiada Bebiko PRO+ 2, najdelikatniejsza formuła[4]. To podwójne wsparcie dla wciąż dojrzewających malutkich brzuszków dzięki wykorzystaniu:

  • LACTOFIDUS – unikalnego procesu inspirowanego naturalnym zjawiskiem fermentacji mlekowej,
  • unikalnej kompozycji błonnika GOS/FOS

oraz kompletnej kompozycji składników odżywczych[5] wspierających prawidłowy rozwój, takich jak:

  • ALA (omega 3) niezbędny do prawidłowego rozwoju mózgu i tkanki nerwowej,
  • DHA (omega 3) wspierający prawidłowy rozwój wzroku[6] i mózgu,
  • wapń i witamina D, które są niezbędne dla prawidłowego rozwoju kości i zębów,
  • żelazo i jod wspierające prawidłowy rozwój poznawczy.

Dowiedz się więcej!

Jeszcze więcej informacji na temat rozwoju układu pokarmowego niemowlęcia i sposobów na wspieranie tego procesu znajdziesz w artykułach i poradnikach na www.BebiKlub.pl. Tam czekają też na Ciebie eksperci, którzy odpowiedzą na Twoje pytania i doradzą, jak żywić maluszka w trosce o jego delikatny brzuszek.

Ważne informacje: Karmienie piersią jest najwłaściwszym i najtańszym sposobem żywienia niemowląt oraz jest rekomendowane dla małych dzieci wraz z urozmaiconą dietą. Mleko matki zawiera składniki odżywcze niezbędne do prawidłowego rozwoju dziecka oraz chroni je przed chorobami i infekcjami. Karmienie piersią daje najlepsze efekty, gdy matka prawidłowo odżywia się w ciąży i w czasie laktacji oraz gdy nie ma miejsca nieuzasadnione dokarmianie dziecka. Przed podjęciem decyzji o zmianie sposobu karmienia matka powinna zasięgnąć porady lekarza.

[1] Dziekiewicz M., Rozwój układu pokarmowego w okresie 1000 pierwszych dni, BAZJ 2017/2.

[2] https://www.bebiklub.pl/niemowle/rozwoj/rozwijajacy-sie-brzuszek/rozwoj-ukladu-pokarmowego

[3] World Health Organization, Infant and young child feeding, 2009.[2] Wśród mlek następnych Bebiko 2.

[4] Wśród mlek następnych Bebiko 2.

[5] Zgodnie z przepisami prawa, tak jak wszystkie mleka następne.

[6] Korzystne działanie występuje, gdy wraz z urozmaiconą dietą dziecko spożywa 100 mg DHA dziennie.

Współpraca reklamowa

Ads Blocker Image Powered by Code Help Pro

Wykryto blokadę reklam!!!

Wykryliśmy, że używasz rozszerzeń do blokowania reklam. Prosimy, wesprzyj nas, wyłączając blokadę reklam.

Powered By
100% Free SEO Tools - Tool Kits PRO