Wyzwania żywieniowe polskich rodziców
Okres 1000 pierwszych dni życia, liczony od momentu poczęcia, ma ogromne znaczenie dla harmonijnego rozwoju młodego organizmu. Odpowiednia dieta już na etapie ciąży ma niebagatelny wpływ na zdrowie dziecka nie tylko teraz, ale i w przyszłości. Celem rodziców powinien być właściwie skomponowany jadłospis dziecka, który ukształtuje jego prawidłowe nawyki żywieniowe, jednak wiąże się z tym wiele wyzwań – zarówno na etapie karmienia piersią, rozszerzania diety, jak i żywienia po 1. roku życia. Z pomocą przychodzą eksperci, którzy aktualizują zalecenia i opracowują narzędzia, mające za zadanie ułatwić żywienie najmłodszych.
Jakie wyzwania stoją przed rodzicami?
Badania pokazują, że wiedza rodziców na temat żywienia dzieci często jest niewystarczająca, w konsekwencji czego nieprawidłową masę ciała ma już co trzecie polskie dziecko między 5. miesiącem a 3. rokiem życia1. Problemy zaczynają się już na etapie karmienia piersią, a im dziecko jest większe, tym trudniej komponować jego dietę. Z badania Instytutu Matki i Dziecka „Kompleksowa ocena sposobu żywienia dzieci w wieku od 5. do 36. miesiąca życia – badanie ogólnopolskie 2016 rok”2 wynika, że:
-
aż 61% polskich niemowląt jest zbyt wcześnie odstawianych od piersi i za szybko są im podawane posiłki dla dorosłych;
-
83% dzieci po 1. roku życia otrzymuje posiłki dosalane, a 75% z nich spożywa nadmierną ilość cukru;
-
88% juniorów spożywa za mało warzyw, a 94% otrzymuje wraz z dietą niewystarczającą ilość witaminy D.
Rodzice powinni nieustannie się edukować, dlatego warto korzystać ze wskazówek ekspertów ds. żywienia oraz lekarzy, którzy na co dzień czuwają nad zdrowiem i prawidłowym rozwojem dzieci.
Zdaniem eksperta: „Sposób żywienia w okresie 1000 pierwszych dni życia wpływa na zdrowie zarówno teraz, jak i przyszłości. Jeśli więc rodzice będą prawidłowo żywić swoje pociechy, może to mieć wpływ na jakość życia przyszłych pokoleń Polaków” – wyjaśnia prof. dr hab. n. med. Piotr Socha, Kierownik Oddziału Gastroenterologii, Hepatologii, Zaburzeń Odżywiania i Pediatrii Instytutu „Pomnik – Centrum Zdrowia Dziecka”. |
Gdzie szukać wsparcia?
Rodzice mają dostęp do wielu źródeł wiedzy. Przede wszystkim przy okazji wizyt kontrolnych spotykają się z lekarzem pediatrą, któremu mogą zadać każde pytanie związane ze zdrowiem czy żywieniem dziecka. Warto sięgać po rzetelne poradniki tworzone z myślą o rodzicach, których dziecko znajduje się na konkretnym etapie życia. Poradnik żywienia kobiet w ciąży, Poradnik karmienia piersią, Poradnik żywienia niemowląt. Krok po kroku od narodzin do pierwszych urodzin czy Poradnik żywienia dziecka w wieku od 1. do 3. roku życia to wiarygodne źródła informacji dostępne bezpłatnie w internecie. Do tej pory brakowało jednak drogowskazu, który – w formie jednego dokumentu – zawierałby wszystkie aktualne zalecenia ekspertów.
Nowe narzędzie dla opiekunów
Z myślą o rodzicach i wyzwaniach, jakie przed nimi stoją powstał kalendarz żywienia dziecka w 1000 pierwszych dni (0-36 miesiąc życia). Narzędzie zyskało pozytywne opinie ekspertów z Instytutu Matki i Dziecka, Instytutu „Pomnik – Centrum Zdrowia Dziecka” oraz Stowarzyszenia „Zdrowe Pokolenia”. To skarbnica wiedzy dotycząca żywienia dziecka w pierwszych 3 latach życia. Rodzice otrzymują najważniejsze wskazówki na każdy etap życia dziecka – karmienia piersią, rozszerzania diety czy komponowania diety juniora. Na stronie edukacyjnego programu „1000 pierwszych dni dla zdrowia” www.1000dni.pl dostępna jest interaktywna wersja kalendarza, pozwalająca na szersze zapoznanie się z konkretnymi zaleceniami, które znalazły się w dokumencie. Narzędzie ma też ułatwić rozmowy, które rodzice prowadzą z lekarzami swoich dzieci. Podczas wizyty u pediatry można omówić konkretny punkt z kalendarza, który sprawia opiekunowi trudności.
1 Raport z badania „Kompleksowa ocena sposobu żywienia dzieci w wieku od 5. do 36. miesiąca życia – badanie ogólnopolskie 2016 rok”, Instytut Matki i Dziecka, 2017. Badanie zostało zainicjowane przez Fundację NUTRICIA.
2 Tamże.
Artykuł indywidualny przygotowany przez Biuro Prasowe „1000 pierwszych dni dla zdrowia” dla portalu DOBRA MAMA.
Fot. Pixabay