Na stronie dobra-mama.pl mogą występować wpisy o charakterze reklamowym.

Jak wyglądało Owadzie Lato z Pszczółką Mają w tym roku?

Nadszedł czas podsumowania drugiej edycji ogólnopolskiej akcji obserwowania i liczenia owadów organizowanej przez Ogólnopolskie Towarzystwo Ochrony Ptaków oraz znaną i lubianą ambasadorkę owadów – Pszczółkę Maję. W jakich miejscach w Polsce było najwięcej obserwacji? Jakie owady uczestnicy spotykali najczęściej? Sprawdźmy!

Owadzie Lato trwało przez cały czerwiec i lipiec. W tym czasie OTOP razem z Pszczółką Mają zachęcali wszystkich do wychodzenia na łąki, pola, do parków miejskich czy chociażby do własnego ogródka – po to, by wspólnie z dziećmi poznawać i obserwować żyjące tam owady. Dzięki formularzom z obserwacji, które przesyłali uczestnicy, powstała interaktywna mapa Owadziego Lata. Udział w akcji wzięło ponad 1000 osób!

Owadzie Lato to przykład prostej kampanii edukacyjnej, która pozwala różnorodnym grupom ludzi, a w szczególności rodzinom z dziećmi, zaangażować się w poznawanie przyrody i w ten sposób uświadomić sobie, jak bogaty jest świat przyrody wokół nas. Główną myślą Owadziego Lata jest zwrócenie uwagi na piękno tej grupy organizmów, rozbudzenie fascynacji ich życiem oraz zrozumienie potrzeby ochrony owadówmówi Hanna Rachwald, Koordynatorka programów edukacyjnych, OTOP.

 

 

Jakie regiony w Polsce były najbardziej zaangażowane?

Najwięcej zgłoszeń wpłynęło z południowo-zachodniej części Polski. Byli to głównie mieszkańcy województwa małopolskiego, śląskiego oraz dolnośląskiego. Wiele zgłoszeń było także z centralnej Polski – województwa mazowieckiego i łódzkiego. Niewiele mniej było obserwacji w Polsce północnej – województwie pomorskim i kujawsko-pomorskim. Obserwatorami byli zarówno mieszkańcy dużych miast, jak i małych miejscowości. W odróżnieniu od zeszłego roku, w tegorocznej edycji najwięcej zgłoszeń wpłynęło od indywidualnych obserwatorów. Nie zabrakło również grup rodzinnych i szkolnych, które owadzi świat poznawały ze swoimi pociechami i podopiecznymi.

Jakie owady były obserwowane najczęściej?

Na pierwszym miejscu na liście najczęściej obserwowanych owadów znalazła się grupa owadów zwana błonkówkami. Wśród nich przeważały mrówki, a w dalszej kolejności pszczoły i trzmiele. Drugą grupą pod względem częstotliwości obserwacji były motyle. Trzecie miejsce zajęli przedstawiciele muchówek, a czwarte pluskwiaki z kowalem na czele.

 

 

Tegoroczne Owadzie Lato zostało przyjęte przez sympatyków przyrody i zwolenników spędzania czasu na świeżym powietrzu z bardzo dużym zainteresowaniem. W przyszłym roku będziemy chcieli powtórzyć akcję. Być może uda nam się zorganizować lokalne obserwacje w różnych miejscach w Polsce tak, jak w tym roku w Krakowiedodaje Hanna Rachwald, OTOP.

Dlaczego ochrona dziko żyjących owadów jest tak ważna?

Ochronie owadów poświęca się w ostatnich latach coraz więcej uwagi. Nie bez powodu. Owady przyczyniają się do zapylania wielu gatunków roślin, dzięki czemu powstają owoce i nasiona. Dlatego są dla nas tak ważne. Obserwowanie owadów od najmłodszych lat pozwala dzieciom lepiej je poznać i dowiedzieć się o nich więcej, zrozumieć ich rolę w przyrodzie i nauczyć się, jak mogą je chronić. Warto rozwijać wśród dzieci świadomość o znaczeniu bioróżnorodności i zaszczepiać w nich sympatię do małych przyjaciół Pszczółki Mai. To w przyszłości zaprocentuje i przyczyni się do budowania coraz bardziej świadomego ekologicznie społeczeństwa.

Pszczółka Maja wspiera swoich dziko żyjących przyjaciół

Owadzie Lato było organizowane wspólnie z Pszczółką Mają, ambasadorką Projektu Makowa Łąka, w którym przedstawicielka owadów zachęca dzieci do poznawania i ochrony jej dziko żyjących przyjaciół. Więcej szczegółów o projekcie, a także różne pomysły dla rodziców, jak wspólnie z dziećmi wspierać owady, można znaleźć na stronie www.pszczolkamaja-ochronaowadow.pl.

 

Ads Blocker Image Powered by Code Help Pro

Wykryto blokadę reklam!!!

Wykryliśmy, że używasz rozszerzeń do blokowania reklam. Prosimy, wesprzyj nas, wyłączając blokadę reklam.

Powered By
Best Wordpress Adblock Detecting Plugin | CHP Adblock