Położne na medal spotkały się w Warszawie

W ostatni piątek maja w stołecznym hotelu Intercontinental spotkały się najlepsze położne w Polsce. To one, dzięki głosom tysięcy kobiet w ciąży, matek, pacjentek i ich rodzin zostały wyróżnione w 7. i 8. edycji konkursu Położna na medal. Piątkowe wydarzenie otworzył Wiesław Napiórkowski, nowy prezes Zakładów Farmaceutycznych “Unia”, a muzyczną atrakcją wieczoru był występ grupy Pectus. W wydarzeniu uczestniczyło ponad 50 położnych. W roku 2020 i 2021 ze względów pandemicznych uroczysta gala, która od samego początku projektu podsumowywała każdą kolejną edycję kampanii społeczno-edukacyjnej i organizowanego w jej ramach plebiscytu, nie odbyła się.

Tradycyjnym otwarciem wydarzenia było poranne spotkanie z mediami. O tym, jak pandemia zmieniła podejście kobiet do położnych, jakie były najważniejsze oczekiwania związane z zaspakajaniem potrzeb przyszłych matek, co dała edukacja on-line i czy porody domowe to moda czy trwały trend debatowały położne i ekspertki. Położne reprezentowały laureatka ostatniej edycji konkursu, położna z Olsztyna Małgorzata Drężek-Skrzeszewska i położna z Nowej Soli, Monika Całko. W dyskusji głos zabrały też reprezentantki instytucji, które od samego początku wspierają merytorycznie projekt – Ewa Janiuk, Wiceprezeska Naczelnej Rady Pielęgniarek i Położnych, prof. UM dr hab. Beata Pięta, Prezeska Polskiego Towarzystwa Położnych i prof. UM, dr hab. Grażyna Iwanowicz – Palus, pełniąca funkcję Konsultanta Krajowego ds. Pielęgniarstwa Ginekologicznego i Położniczego. Ze strony organizatorów spotkanie prowadziły Iwona Barańska reprezentująca Zakłady Farmaceutyczne UNIA oraz AMA Akademię Malucha Alantan oraz Monika Majcher z agencji komunikacyjnej Heima PR.

  • zmiany w opiece okołoporodowej zaczęły zachodzić już w trakcie pandemii. Wzrosła świadomość kobiet na temat własnych potrzeb, oraz zapotrzebowanie na edukację i opiekę świadczoną przez położne. Dobrze dopracowane i przemyślane plany porodu to również efekt zmian na plus. Kobiety zauważyły jak dużą rolę odgrywa położna przy porodzie, szczególnie w czasach kiedy obecność kogoś z rodziny czy bliskiego była utrudniona lub wręcz niemożliwa. Wzrosło zaufanie do położnych i chęć budowania z nami szczególnej więzi. Przyszłe mamy zaczęły doceniać wzrost wartości rodziny i ich wsparcie w czasie porodu. Stąd nastąpił również wzrost ilości porodów domowych, a tym samym jeszcze bardziej wzrosła rola położnej w życiu kobiety – mówi położna z Olsztyna, Małgorzata Drężek – Skrzeszewska, laureatka 8. edycji konkursu Położna na medal.

  • dodatkowe zalecenia z Naczelnej Rady Pielęgniarek i Położnych dały nam położnym wytyczne jak bezpiecznie opiekować się kobietą po porodzie, aby zachować ciągłość opieki poporodowej mimo ograniczeń możliwości odwiedzin w domu. Zauważyłam, że w tym okresie wzrosło zdyscyplinowanie kobiet i ich rodzin. Zwiększył się autorytet położnych i ich kompetencji. To my stałyśmy na czele walki z pandemią nie rezygnując z odwiedzin kobiet i noworodków w ich domach. Maksymalnie został wykorzystany system edukacji on-line. Zwiększyło się zaangażowanie w przygotowanie do rodzicielstwa ze strony ojców, którzy chętnie brali udział w edukacji przedporodowej w formie wirtualnej. Powstały grupy wsparcia i wymiany doświadczeń w internecie. Sama osobiście prowadziłam cotygodniowe spotkania w sieci, podczas których wspierałam, doradzałam i budowałam relacje z moimi pacjentkami i ich rodzinami. Te grupy wsparcia zostały do dziś i cały czas budzą żywe zainteresowanie – dodaje położna Monika Całko z Nowej Soli, która zajęła 3 miejsce w konkursie ogólnopolskim 8. edycji konkursu Położna na medal.

Głównym punktem programu był wieczorna, uroczysta Gala, którą po raz kolejny poprowadził Marcin Prokop. Na scenie znalazły się po trzy najlepsze położne w kraju i najlepsze położne z poszczególnych województw zarówno z 7., jak i 8. edycji konkursu. Z rąk organizatorów i mecenasów plebiscytu położne odebrały nagrody, dyplomy i pamiątkowe medale.

  • Powiedzieć, że położne stęskniły się za sobą, to nic nie powiedzieć. Potrzebę kontaktu i rozmowy twarzą w twarz widać było na każdym kroku. Jako organizator kampanii i konkursu bardzo się cieszymy, że po dwóch latach przerwy znów mogliśmy stworzyć wyjątkowym położnym, a także naszym ekspertkom, przestrzeń do edukacji i wymiany doświadczeń – mówi Iwona Barańska, Zastępca Dyrektora Generalnego – Członek Zarządu Zakładów Farmaceutycznych UNIA i AMA Akademii Malucha Alantan.

9. edycja konkursu i kampanii Położna na medal wystartowała 1 kwietnia br. Nominacje położnych można zgłaszać do końca września pod linkiem https://poloznanamedal.info/zglos

Mecenasami kampanii jest marka Oktaseptal i Natalis. Patronat honorowy sprawuje Naczelna Rada Pielęgniarek i Położnych, Partnerami merytorycznymi są Polskie Towarzystwo Położnych, Fundacja Rodzić po Ludzku i Stowarzyszenie Dobrze Urodzeni.

Ads Blocker Image Powered by Code Help Pro

Wykryto blokadę reklam!!!

Wykryliśmy, że używasz rozszerzeń do blokowania reklam. Prosimy, wesprzyj nas, wyłączając blokadę reklam.

Powered By
Best Wordpress Adblock Detecting Plugin | CHP Adblock