Na stronie dobra-mama.pl mogą występować wpisy o charakterze reklamowym.

Komórki macierzyste z krwi pępowinowej odkrywają przed naukowcami kolejne właściwości

Profesor Joanne Kurtzberg (Duke University, Stany Zjednoczone), pionierka przeszczepień komórek macierzystych z krwi pępowinowej, do Warszawy przyjechała na zaproszenie Polskiego Banku Komórek Macierzystych.

Krew pępowinowa pozostaje w pępowinie i łożysku po narodzinach dziecka. Jest bogatym źródłem komórek macierzystych, które podobnie jak komórki szpiku mogą być przeszczepiane w celu odbudowy układu krwiotwórczego czy odpornościowego. Komórki z krwi pępowinowej dotąd były stosowane głównie w hematoonkologii (odbyło się ponad 40 tysięcy takich zabiegów), teraz amerykańscy, ale także polscy lekarze prowadzą badania nad jej wykorzystaniem w takich schorzeniach jak autyzm czy mózgowe porażenie dziecięce (MPD) Zdaniem prof. Joanne Kurtzberg wstępne wyniki badań są obiecujące, ale potwierdzenie skuteczności terapii wymaga dalszych prac.

Zaobserwowaliśmy, że docierające do mózgu komórki z krwi pępowinowej mogą łagodzić stany zapalne, wspierać proces mielinizacji, czyli tworzenia osłonki wokół włókien nerwowych w mózgu, a także wspomagać pracę tego organu. Zaczęliśmy więc rozważać możliwość zastosowania krwi pępowinowej w postaci wlewu, szczególnie z wykorzystaniem komórek własnych dziecka, aby zweryfikować, czy jej działanie byłoby podobne w przypadku chorób nieuwarunkowanych genetycznie, jak MPD czy autyzm. Mamy nadzieję, że terapie komórkami macierzystymi doprowadzi do poprawy statystyk terapii tych chorób. Wiemy na przykład, że w przypadku dzieci z MPD leczenie to zdecydowanie poprawia sprawność ruchową, a tym samym może zwiększyć poziom samodzielności. Z kolei u dzieci z autyzmem obserwujemy złagodzenie objawów tego zespołu. Część z nich staje się bardziej otwarta, lepiej się komunikuje, szczególnie jeśli chodzi o rozwój mowy, a część wykazuje mniejszą liczbę objawów obsesyjno-kompulsyjnych – mówi prof. Joanne Kurtzberg z amerykańskiego Duke University.

Prof. Kurtzberg, podkreśla, że dzięki kompleksowemu leczeniu i rehabilitacji pacjenci z mózgowym porażeniem dziecięcym mają szansę na poprawę sprawności, zwiększenie możliwości ruchowych czy choćby odrobinę samodzielności. To samo dotyczy dzieci autystycznych.

W Polsce prace nad wykorzystaniem własnych komórek macierzystych z krwi pępowinowej prowadzą m.in. lekarze z Wrocławskiego Uniwersytetu Medycznego.

– W ramach eksperymentu medycznego wykonaliśmy dwa podania krwi pępowinowej u dzieci z autyzmem. W jednym przypadku była to krew allogeniczna, w drugim autologiczna. W przypadku dwójki pacjentów rodzice już zauważyli pewną poprawę. Jedno z dzieci miesiąc po zabiegu zaczęło wymawiać pojedyncze słowa, choć wcześniej nie mówiło. Takie podanie jest bezpieczne dla pacjenta i proste – wymaga jedynie kilkugodzinnego pobytu w szpitalu – mówi prof. Krzysztof Kałwak z Wrocławskiego Uniwersytetu Medycznego.

W Polsce na bankowanie krwi pępowinowej decyduje się niewielki odsetek rodzących kobiet czy rodzin w porównaniu do innych krajów Europy. Obserwowany jest wzrost liczby osób zainteresowanych tą kwestią. Krew pępowinowa zdeponowana w banku komórek macierzystych jest zawsze dostępna dla jego właściciela lub jego najbliższej rodziny.

– Rodzice, którzy chcieliby wykorzystać pobraną wcześniej krew pępowinową, powinni przede wszystkim zgłosić się do swojego banku komórek macierzystych Procedura wygląda w ten sposób, że po ustaleniu miejsca, gdzie komórki macierzyste będą wykorzystane, my ustalamy logistykę bezpośrednio z tym ośrodkiem, szpitalem czy kliniką transplantologiczną i dostarczamy materiał dla pacjenta, który jest gotowy do terapii – dodaje dr Tomasz Baran.

Terapie chorób neurologicznych komórkami macierzystymi z krwi pępowinowej – bez względu na to czy wykorzystywane są komórki innego dawcy czy też własne komórki pacjenta – realizowana jest w ramach procedury medycznego eksperymentu leczniczego. Jednak w przypadku, gdy przeszczepienie wykonywane jest z komórek autologicznych (pobranych od pacjenta przy porodzie i zdeponowanych w banku komórek macierzystych) zabieg może być wykonany szybciej(preparat komórek macierzystych jest dostępny dla pacjenta właściwie od ręki).

Ads Blocker Image Powered by Code Help Pro

Wykryto blokadę reklam!!!

Wykryliśmy, że używasz rozszerzeń do blokowania reklam. Prosimy, wesprzyj nas, wyłączając blokadę reklam.

Powered By
Best Wordpress Adblock Detecting Plugin | CHP Adblock