Na stronie dobra-mama.pl mogą występować wpisy o charakterze reklamowym.

Dziecko

W tym czasie coraz bardziej kształtują się chrząstki i koście malucha. Tworzą się też stawy skokowe,  kolana i łokcie. Układ trawienny, a dokładniej żołądek wytwarza już soki trawienne, a wszystkie narządy wewnętrzne zaczynają ze sobą współpracować. Wszystkie są już wykształcone, od tego tygodnia będą się już tylko rozwijać, rosnąć i doskonalić.

Zanika błona między paluszkami. Jeśli twoje dziecko jest chłopcem, jego jądra rozpoczynają już produkcję testosteronu. Coraz bardziej widoczne stają się rysy twarzy malucha, powstają kubki smakowe i przegroda nosowa. Maleńkie oczka powoli zarastają powiekami (do tej pory były cały czas otwarte), ponownie otworzą się za ok. 16 tygodni.

Coraz większa odporność malucha. W tym okresie twoje maleństwo zaczyna stawać się bardziej odporne na działanie lekarstw, infekcji i innych czynników docierających do niego z  zewnątrz, ale nie zwalnia cię to z obowiązku dbania o siebie.

Maleństwo jest w stanie wyczuć twój nastrój (radość, złość, niepokój), dlatego za wszelką cenę unikaj stresów, infekcji. Najlepiej dużo odpoczywaj i śmiej się.

Maleństwo ma już ok. 3,8 cm i waży w przybliżeniu 5 gramów.

 

Mama

W tych dniach poziom hormonów ciążowych (HCG) jest najwyższy. Pozytywnym aspektem tego faktu jest polepszenie Twojej cery, kondycji i wyglądu włosów. Wyglądasz kwitnąco, tym bardziej, że zapewne nie jesteś w stanie ukryć radości z bycia mamą. Jedyną przeszkodą mogą być trapiące Cię nudności, ale bądź spokojna – w przypadku większości ciężarnych mijają one wraz z rozwojem ciąży.

Walkę z rozstępami czas zacząć! Twój brzuszek powoli się zaokrągla, dlatego już teraz rozpocznij stosowanie preparatów na rozstępy. Jest duża szansa, że dzięki tym zabiegom w dalszych miesiącach ciąży unikniesz rozstępów. Pamiętaj tylko, żeby oprócz brzuszka smarować także uda, biodra, pośladki i piersi – czyli te strefy, których skóra będzie najbardziej narażona na rozciąganie.

 

***

Konsultacja: dr n. med. Tadeusz Oleszczuk

Ads Blocker Image Powered by Code Help Pro

Wykryto blokadę reklam!!!

Wykryliśmy, że używasz rozszerzeń do blokowania reklam. Prosimy, wesprzyj nas, wyłączając blokadę reklam.

Powered By
Best Wordpress Adblock Detecting Plugin | CHP Adblock