Na stronie dobra-mama.pl mogą występować wpisy o charakterze reklamowym.

Dziecko

W tym czasie coraz bardziej kształtują się chrząstki i koście malucha. Tworzą się też stawy skokowe,  kolana i łokcie. Układ trawienny, a dokładniej żołądek wytwarza już soki trawienne, a wszystkie narządy wewnętrzne zaczynają ze sobą współpracować. Wszystkie są już wykształcone, od tego tygodnia będą się już tylko rozwijać, rosnąć i doskonalić.

Zanika błona między paluszkami. Jeśli twoje dziecko jest chłopcem, jego jądra rozpoczynają już produkcję testosteronu. Coraz bardziej widoczne stają się rysy twarzy malucha, powstają kubki smakowe i przegroda nosowa. Maleńkie oczka powoli zarastają powiekami (do tej pory były cały czas otwarte), ponownie otworzą się za ok. 16 tygodni.

Coraz większa odporność malucha. W tym okresie twoje maleństwo zaczyna stawać się bardziej odporne na działanie lekarstw, infekcji i innych czynników docierających do niego z  zewnątrz, ale nie zwalnia cię to z obowiązku dbania o siebie.

Maleństwo jest w stanie wyczuć twój nastrój (radość, złość, niepokój), dlatego za wszelką cenę unikaj stresów, infekcji. Najlepiej dużo odpoczywaj i śmiej się.

Maleństwo ma już ok. 3,8 cm i waży w przybliżeniu 5 gramów.

 

Mama

W tych dniach poziom hormonów ciążowych (HCG) jest najwyższy. Pozytywnym aspektem tego faktu jest polepszenie Twojej cery, kondycji i wyglądu włosów. Wyglądasz kwitnąco, tym bardziej, że zapewne nie jesteś w stanie ukryć radości z bycia mamą. Jedyną przeszkodą mogą być trapiące Cię nudności, ale bądź spokojna – w przypadku większości ciężarnych mijają one wraz z rozwojem ciąży.

Walkę z rozstępami czas zacząć! Twój brzuszek powoli się zaokrągla, dlatego już teraz rozpocznij stosowanie preparatów na rozstępy. Jest duża szansa, że dzięki tym zabiegom w dalszych miesiącach ciąży unikniesz rozstępów. Pamiętaj tylko, żeby oprócz brzuszka smarować także uda, biodra, pośladki i piersi – czyli te strefy, których skóra będzie najbardziej narażona na rozciąganie.

 

***

Konsultacja: dr n. med. Tadeusz Oleszczuk

Ads Blocker Image Powered by Code Help Pro

Wykryto blokadę reklam!!!

Wykryliśmy, że używasz rozszerzeń do blokowania reklam. Prosimy, wesprzyj nas, wyłączając blokadę reklam.

Powered By
100% Free SEO Tools - Tool Kits PRO