Dziecko
Dziecko rośnie dość szybko i w tym tygodniu ma ok. 5 cm długości i waży ok. 9 gramów.
Ciało dziecka wyprostowuje się, wydłuża tułów, powstają mieszki włosowe, zalążki paznokci i linie papilarne na opuszkach palców. Rączki i nóżki dziecko trzyma przed sobą i jest coraz bardziej podobne do postaci ludzkiej.
Uszy ma już na swoim ostatecznym miejscu, a skóra nabiera koloru. Jest jednak nadal przezroczysta i widać przez nią naczynia krwionośne. Dalszy rozwój przechodzą narządy płciowe. U chłopców wydłuża się prącie, w jądrach rozpoczyna się produkcja hormonów. U dziewczynek rozwój organów płciowych rozpocznie się nieco później.
Rozpoczyna się też produkcja krwi w małym ciałku, jednak na tym etapie funkcję tę pełni wątroba. Układ nerwowy stale się rozwija, niektóre części ciałka są już bardzo wrażliwe na dotyk.
Mama
Powoli zbliżasz się do końca I trymestru. To dobra wiadomość! Zapewne coraz rzadziej borykasz się z nudnościami i wymiotami.
Powoli wraca Ci apetyt. Na wadze możesz zauważyć, że od początku ciąży przybyło ci 1-2 kg. Nie martw się jednak, jeśli nie przytyłaś w ogóle, szczególnie jeśli często wymiotowałaś – Twój organizm nie miał okazji zmagazynować dodatkowych kalorii. Nie jest to jednak niebezpieczne w I trymestrze, ponieważ w tych pierwszych tygodniach zapotrzebowanie płodu na witaminy i substancje odżywcze jest niewielkie. Pamiętaj jednak, by w trakcie ciąży szczególnie dbać o siebie – wszelkie niedobory nie są pożądane. Szczególnie istotna jest odpowiednia podaż kwasu foliowego – jego rola jest największa do piątego tygodnia ale też do końca I trymestru, kiedy intensywnie dzieli się DNA płodu). Inaczej sprawa ta wygląda w II trymestrze, kiedy dziecko intensywnie rośnie, ale wtedy z pewnością przybierzesz na wadze odpowiednią ilość kilogramów.
Sex smakuje teraz fantastycznie. Pod koniec I trymestru możesz też odczuwać większą ochotę na łóżkowe igraszki. Spowodowane jest to zwiększonym poziomem hormonów i większym przepływem krwi, również przez Twoje narządy płciowe. Powiększone piersi powodują, że czujesz się bardziej seksowna niż wcześniej, a fakt, że jesteś w ciąży sprawia, że nie musisz myśleć ani o antykoncepcji ani o obliczaniu dni płodnych. Jesteś więc rozluźniona i jeśli tylko lekarz nie widzi przeciwwskazań (np. z powodu ciąży podwyższonego ryzyka) korzystaj z każdej chwili bliskości z partnerem. Wiele kobiet odczuwa niespotykaną do tej pory przyjemność z seksu i intensywniej przeżywa orgazm. Nie martw się – nie zaszkodzisz dzidziusiowi. Jest on dobrze zabezpieczony w Twojej macicy, a endorfiny, które uwalniają się do Twojego krwioobiegu podczas orgazmu, wpływają pozytywnie także na malucha.
***
Konsultacja: dr n. med. Tadeusz Oleszczuk