Na stronie dobra-mama.pl mogą występować wpisy o charakterze reklamowym.

Dziecko

Obecnie u malucha wydłuża się szyja i unosi główka, na której mogą pojawić się pierwsze włoski.

Całe ciałko owłosione? Owłosienie pojawia się na całym ciele dziecka. To tzw. lanugo. Ma postać meszku, który ogrzewa małe ciałko i w miarę tworzenia się tkanki tłuszczowej będzie zanikał. Zdarzają się jednak przypadki, kiedy dzieci (zwłaszcza te urodzone przed terminem) rodzą się z meszkiem płodowym. Ale spokojnie, większość tego owłosienia zaniknie.

Chłopiec czy dziewczynka? W tym tygodniu trwa też intensywny rozwój narządów płciowych. U dziewczynek jajniki schodzą do miednicy, a u chłopców powstaje prostata. Podczas dokładnego badania lekarz być może będzie już w stanie określić płeć twojego malucha.

Ciągle rozwijają się i doskonalą inne narządy i układy (nerwowy, pokarmowy – powstaje m.in. odbyt).

Dziecko cały czas intensywnie ćwiczy mięśnie, układ szkieletowy i nerwowy poprzez rytmiczne ruchy, fikołki itp. Maleństwo ma już ok. 8-9 cm i waży ok. 27 gramów.

 

Mama

Pora na zakupy! Najwyższy czas na pomyślenie o częściowej zmianie garderoby na bardziej luźną i wygodą. Twoja rosnąca macica sprawia, że brzuszek staje się coraz bardziej widoczny.

Coś nowego? Na początku II trymestru ustępują wprawdzie wczesnociążowe objawy (jednak są kobiety, które na nudności i wymioty cierpią jeszcze kilka tygodni – warto wtedy skontrolować pracę tarczycy i poziomy hormonów), jednak mogą pojawić się inne jak np. duszności. Są one wynikiem działania hormonów, które stymulują organizm do zwiększenia częstotliwości i głębokości wdechów.

 

***

Konsultacja: dr n. med. Tadeusz Oleszczuk

Ads Blocker Image Powered by Code Help Pro

Wykryto blokadę reklam!!!

Wykryliśmy, że używasz rozszerzeń do blokowania reklam. Prosimy, wesprzyj nas, wyłączając blokadę reklam.

Powered By
100% Free SEO Tools - Tool Kits PRO