Na stronie dobra-mama.pl mogą występować wpisy o charakterze reklamowym.

Dziecko

Obecnie u malucha wydłuża się szyja i unosi główka, na której mogą pojawić się pierwsze włoski.

Całe ciałko owłosione? Owłosienie pojawia się na całym ciele dziecka. To tzw. lanugo. Ma postać meszku, który ogrzewa małe ciałko i w miarę tworzenia się tkanki tłuszczowej będzie zanikał. Zdarzają się jednak przypadki, kiedy dzieci (zwłaszcza te urodzone przed terminem) rodzą się z meszkiem płodowym. Ale spokojnie, większość tego owłosienia zaniknie.

Chłopiec czy dziewczynka? W tym tygodniu trwa też intensywny rozwój narządów płciowych. U dziewczynek jajniki schodzą do miednicy, a u chłopców powstaje prostata. Podczas dokładnego badania lekarz być może będzie już w stanie określić płeć twojego malucha.

Ciągle rozwijają się i doskonalą inne narządy i układy (nerwowy, pokarmowy – powstaje m.in. odbyt).

Dziecko cały czas intensywnie ćwiczy mięśnie, układ szkieletowy i nerwowy poprzez rytmiczne ruchy, fikołki itp. Maleństwo ma już ok. 8-9 cm i waży ok. 27 gramów.

 

Mama

Pora na zakupy! Najwyższy czas na pomyślenie o częściowej zmianie garderoby na bardziej luźną i wygodą. Twoja rosnąca macica sprawia, że brzuszek staje się coraz bardziej widoczny.

Coś nowego? Na początku II trymestru ustępują wprawdzie wczesnociążowe objawy (jednak są kobiety, które na nudności i wymioty cierpią jeszcze kilka tygodni – warto wtedy skontrolować pracę tarczycy i poziomy hormonów), jednak mogą pojawić się inne jak np. duszności. Są one wynikiem działania hormonów, które stymulują organizm do zwiększenia częstotliwości i głębokości wdechów.

 

***

Konsultacja: dr n. med. Tadeusz Oleszczuk

Ads Blocker Image Powered by Code Help Pro

Wykryto blokadę reklam!!!

Wykryliśmy, że używasz rozszerzeń do blokowania reklam. Prosimy, wesprzyj nas, wyłączając blokadę reklam.

Powered By
Best Wordpress Adblock Detecting Plugin | CHP Adblock