Na stronie dobra-mama.pl mogą występować wpisy o charakterze reklamowym.

Dziecko

Twoje dziecko nadal się rozwija. U dziewczynek powstają komórki w jajnikach. W tym okresie dziecko słyszy już dźwięki z zewnątrz, potrafi też nieznacznie poruszać oczkami (w prawo lub lewo), które potrafią nawet zarejestrować odrobinę światła.

Dziecko jest coraz bardziej wrażliwe na dotyk. Rozpoczyna się wzrost paznokci, u niektórych dzieci tak intensywny, że rodzą się z tak długimi paznokciami, że trzeba je obciąć zaraz po narodzinach.

Maluch nadal ćwiczy mięśnie, zwłaszcza grzbietu, co pozwala mu się jeszcze bardziej wyprostować. Maleństwo waży już ok. 70 gram i mierzy 10-12 cm (długość od czubka głowy do pośladków).

 

Mama

Ciąża to nienajlepszy czas dla Twoich błon śluzowych i dziąseł, które często mogą być bolesne, obrzmiałe i częściej mogą krwawić. To efekt burzy hormonalnej, która właśnie przetacza się przez Twój organizm.

Pamiętaj jednak o regularnej, dokładnej higienie jamy ustnej, uważaj na to co jesz, żuj gumę bez cukru. Warto też byś była pod stałą kontrolą stomatologa by nie dopuścić do poważniejszych problemów tj. zapalenie dziąseł a co gorsza przyzębia. Każde takie zapalenie i infekcja może mieć bowiem negatywny wpływ na rozwijające się w Tobie dziecko. Stosuj właściwą pozbawianą cukrów prostych dietę i probiotyki, które chronią śluzówkę całego przewodu pokarmowego.

Obecnie możesz też uskarżać się na nieżyt i częste krwawienie z nosa. W ciąży błony śluzowe są bardziej ukrwione, przez co delikatniejsze i bardziej podatne na uszkodzenia. Dodatkowo wytwarzają teraz więcej śluzu – zwiększoną barierę dla infekcji – możesz mieć problemu z zatkanym nosem. Aby sobie ulżyć dbaj o odpowiednie nawilżenie powietrza, możesz również stosować spray’e na bazie wody morskiej lub roztwory soli fizjologicznej.

 

***

Konsultacja: dr n. med. Tadeusz Oleszczuk

Ads Blocker Image Powered by Code Help Pro

Wykryto blokadę reklam!!!

Wykryliśmy, że używasz rozszerzeń do blokowania reklam. Prosimy, wesprzyj nas, wyłączając blokadę reklam.

Powered By
Best Wordpress Adblock Detecting Plugin | CHP Adblock