Na stronie dobra-mama.pl mogą występować wpisy o charakterze reklamowym.

Dziecko

W tych dniach na ciele dziecka zaczyna pojawiać się maź płodowa – śliska substancja, która ma za zadanie chronić wrażliwą skórę maleństwa przed płynem owodniowym. Bez tej ochrony jego skóra po urodzeniu byłaby bardzo pomarszczona. Ale spokojnie do czasu rozwiązania maź zaniknie, chyba, że twoje dziecko przyjdzie na świat przedwcześnie.

W dalszym ciągu intensywnie ćwiczy kopiąc, szturchając, przewracając się. Ćwiczy przy tym koordynację mięśni, porusza nimi coraz bardziej  świadomie, ponieważ dynamicznie rozwijają się połączenia nerwowe na linii: mięśnie – mózg.

Maluch ciągle doskonali umiejętność oddychania (wciąga i wypiera wody płodowe). W tym tygodniu kończyny malucha są już proporcjonalne i od tego czasu dziecko zaczyna rosnąć i przybierać na wadze.

Jeśli spodziewasz się chłopca, jego układ rozrodczy jest już wykształcony. Dziecko ma już ok. 15 cm długości i 180-220 gramów.

 

Mama

Gratulacje! Właśnie Ty i Twoje maleństwo zaczęliście 5. miesiąc wspólnej przygody.

Teraz w końcu możesz poczuć więcej energii, zwiększy się też Twój apetyt. Rzadziej też będą Ci się zdarzać zmiany nastojów.

Twoja ciąża jest już widoczna, a Ty „namacalnie” możesz poczuć się mamą. Odczucie to z pewnością spotęgują ruchy płodu, które (jeśli jeszcze ich nie czujesz) poczujesz w ciągu najbliższych tygodni. Mogą ci się zdarzać za to częstsze bóle pleców, a także podbrzusza – te ostatnie spowodowane rozciąganiem wiązadeł podtrzymujących macicę.

Możesz też czuć się rozgrzana, w wyniku działania hormonów i zwiększonemu przepływowi krwi.

 

***

Konsultacja: dr n. med. Tadeusz Oleszczuk

Ads Blocker Image Powered by Code Help Pro

Wykryto blokadę reklam!!!

Wykryliśmy, że używasz rozszerzeń do blokowania reklam. Prosimy, wesprzyj nas, wyłączając blokadę reklam.

Powered By
Best Wordpress Adblock Detecting Plugin | CHP Adblock