Na stronie dobra-mama.pl mogą występować wpisy o charakterze reklamowym.

Dziecko

W tym tygodniu nadal jeszcze nie jesteś w ciąży. Kończy się miesiączka, a w jajniku dojrzewa komórka jajowa, która wkrótce spotka się z plemnikiem. W tym czasie Twój organizm przygotowuje się do owulacji, czyli momentu uwolnienia dojrzałej komórki jajowej z jajnika, a śluzówka macicy zaczyna tworzyć dogodne warunki na przyjęcie zarodka. Od momentu owulacji Twoja komórka rozpoczyna wędrówkę z jajnika w kierunku macicy poprzez jajowód. To właśnie w tzw. bańce jajowodu okalającej jajnik musi dojść do spotkania z plemnikiem, by mogło narodzić się Twoje upragnione maleństwo.
Moment owulacji najczęściej przypada na ok. 14 dzień przed spodziewaną miesiączką. Pamiętaj jednak, że pomimo regularnego cyklu przez całe życie – zawsze może się zdarzyć (choćby pod wpływem silnego stresu), że owulacja wystąpi na przykład nawet dzień przed spodziewaną miesiączką. Jeśli masz nieregularne cykle lub masz problem z wyznaczeniem dnia owulacji, skorzystaj z testów owulacyjnych dostępnych w aptece lub wykorzystaj obserwacje własnego organizmu (mierzenie temperatury ciała i obserwacji śluzu).

 

Mama

W tym tygodniu nadal jeszcze nie doszło do zapłodnienia, ale komórka jajowa, która lada dzień zostanie uwolniona z jajnika i połączy się z plemnikiem, właśnie dojrzewa.

Obserwuj śluz! Twój organizm przygotowuje się do zapłodnienia, tworzy m.in. przyjazne warunki dla plemników – możesz to odczuć w postaci zmienionego śluzu szyjkowego, który ma za zadanie ułatwić plemnikom dotarcie do komórki jajowej.

Dbaj już teraz o swoje dziecko. Nadal pamiętaj o zdrowym trybie życia – aktywności fizycznej, urozmaiconej diecie, unikaniu używek itd.

Razem z partnerem możecie rozpocząć „intensywne” starania o dzidziusia 🙂
Warto wiedzieć, że fizjologicznie potrzeba dwóch dób, aby zregenerowała się odpowiednia ilość plemników w organizmie mężczyzny. Jeśli więc kochacie się kilka razy dziennie, to wartość nasienia i możliwość zapłodnienia spada. Z tego powodu m.in. zaleca się panom kilkudniową wstrzemięźliwość przed wykonaniem badania nasienia w laboratorium.

 

***

Konsultacja: dr n. med. Tadeusz Oleszczuk

Ads Blocker Image Powered by Code Help Pro

Wykryto blokadę reklam!!!

Wykryliśmy, że używasz rozszerzeń do blokowania reklam. Prosimy, wesprzyj nas, wyłączając blokadę reklam.

Powered By
100% Free SEO Tools - Tool Kits PRO