Na stronie dobra-mama.pl mogą występować wpisy o charakterze reklamowym.

Dziecko

W tym tygodniu nadal jeszcze nie jesteś w ciąży. Kończy się miesiączka, a w jajniku dojrzewa komórka jajowa, która wkrótce spotka się z plemnikiem. W tym czasie Twój organizm przygotowuje się do owulacji, czyli momentu uwolnienia dojrzałej komórki jajowej z jajnika, a śluzówka macicy zaczyna tworzyć dogodne warunki na przyjęcie zarodka. Od momentu owulacji Twoja komórka rozpoczyna wędrówkę z jajnika w kierunku macicy poprzez jajowód. To właśnie w tzw. bańce jajowodu okalającej jajnik musi dojść do spotkania z plemnikiem, by mogło narodzić się Twoje upragnione maleństwo.
Moment owulacji najczęściej przypada na ok. 14 dzień przed spodziewaną miesiączką. Pamiętaj jednak, że pomimo regularnego cyklu przez całe życie – zawsze może się zdarzyć (choćby pod wpływem silnego stresu), że owulacja wystąpi na przykład nawet dzień przed spodziewaną miesiączką. Jeśli masz nieregularne cykle lub masz problem z wyznaczeniem dnia owulacji, skorzystaj z testów owulacyjnych dostępnych w aptece lub wykorzystaj obserwacje własnego organizmu (mierzenie temperatury ciała i obserwacji śluzu).

 

Mama

W tym tygodniu nadal jeszcze nie doszło do zapłodnienia, ale komórka jajowa, która lada dzień zostanie uwolniona z jajnika i połączy się z plemnikiem, właśnie dojrzewa.

Obserwuj śluz! Twój organizm przygotowuje się do zapłodnienia, tworzy m.in. przyjazne warunki dla plemników – możesz to odczuć w postaci zmienionego śluzu szyjkowego, który ma za zadanie ułatwić plemnikom dotarcie do komórki jajowej.

Dbaj już teraz o swoje dziecko. Nadal pamiętaj o zdrowym trybie życia – aktywności fizycznej, urozmaiconej diecie, unikaniu używek itd.

Razem z partnerem możecie rozpocząć „intensywne” starania o dzidziusia 🙂
Warto wiedzieć, że fizjologicznie potrzeba dwóch dób, aby zregenerowała się odpowiednia ilość plemników w organizmie mężczyzny. Jeśli więc kochacie się kilka razy dziennie, to wartość nasienia i możliwość zapłodnienia spada. Z tego powodu m.in. zaleca się panom kilkudniową wstrzemięźliwość przed wykonaniem badania nasienia w laboratorium.

 

***

Konsultacja: dr n. med. Tadeusz Oleszczuk

Ads Blocker Image Powered by Code Help Pro

Wykryto blokadę reklam!!!

Wykryliśmy, że używasz rozszerzeń do blokowania reklam. Prosimy, wesprzyj nas, wyłączając blokadę reklam.

Powered By
Best Wordpress Adblock Detecting Plugin | CHP Adblock