Na stronie dobra-mama.pl mogą występować wpisy o charakterze reklamowym.

Dziecko

Twoje dziecko słyszy już bardzo dużo dźwięków – bicie twego serca, przepływ krwi, pracę jelit a także szczekanie psa czy muzykę w radio. Mów więc do niego i zachęcaj partnera do rozmów z brzuszkiem.

Maluch reaguje też na światło docierające do macicy – mimo, że jest tam ciemno a maleństwo ma jeszcze zamknięte oczka. Potrafi zareagować np. odwracaniem główki np. na światło latarki przystawione do brzucha mamy.

Dziecko doskonali też umiejętność ściskania piąstki (chwyta i bawi się pępowiną). Może się też mu przytrafić czkawka, wtedy poczujesz subtelne podskoki w brzuchu. Twój maluch waży już ok. 400-500 gramów i mierzy ok. 19 cm. Jest więc już sporej wielkości małym człowieczkiem.

 

Mama

Od początku ciąży zapewne przytyłaś już ok. 5 kg.

Staraj się kontrolować przyrost wagi, stosuj zbilansowaną dietę, bogatą w produkty będące źródłem żelaza – w ten sposób unikniesz groźniej anemii.

Rosnący brzuszek powoduje rozciąganie skóry, które może nieprzyjemnie swędzieć. Pamiętaj wiec o stosowaniu odpowiednich preparatów do pielęgnacji skóry oraz przeciw rozstępom. Jeśli jednak swędzenie nie ustępuje, a ty czujesz coraz większy dyskomfort – koniecznie powiadom o tym swojego lekarza prowadzącego. Może to być bowiem oznaka groźnej choroby – cholestazy.

 

***

Konsultacja: dr n. med. Tadeusz Oleszczuk

Ads Blocker Image Powered by Code Help Pro

Wykryto blokadę reklam!!!

Wykryliśmy, że używasz rozszerzeń do blokowania reklam. Prosimy, wesprzyj nas, wyłączając blokadę reklam.

Powered By
Best Wordpress Adblock Detecting Plugin | CHP Adblock