Na stronie dobra-mama.pl mogą występować wpisy o charakterze reklamowym.

Dziecko

Twoje dziecko słyszy już bardzo dużo dźwięków – bicie twego serca, przepływ krwi, pracę jelit a także szczekanie psa czy muzykę w radio. Mów więc do niego i zachęcaj partnera do rozmów z brzuszkiem.

Maluch reaguje też na światło docierające do macicy – mimo, że jest tam ciemno a maleństwo ma jeszcze zamknięte oczka. Potrafi zareagować np. odwracaniem główki np. na światło latarki przystawione do brzucha mamy.

Dziecko doskonali też umiejętność ściskania piąstki (chwyta i bawi się pępowiną). Może się też mu przytrafić czkawka, wtedy poczujesz subtelne podskoki w brzuchu. Twój maluch waży już ok. 400-500 gramów i mierzy ok. 19 cm. Jest więc już sporej wielkości małym człowieczkiem.

 

Mama

Od początku ciąży zapewne przytyłaś już ok. 5 kg.

Staraj się kontrolować przyrost wagi, stosuj zbilansowaną dietę, bogatą w produkty będące źródłem żelaza – w ten sposób unikniesz groźniej anemii.

Rosnący brzuszek powoduje rozciąganie skóry, które może nieprzyjemnie swędzieć. Pamiętaj wiec o stosowaniu odpowiednich preparatów do pielęgnacji skóry oraz przeciw rozstępom. Jeśli jednak swędzenie nie ustępuje, a ty czujesz coraz większy dyskomfort – koniecznie powiadom o tym swojego lekarza prowadzącego. Może to być bowiem oznaka groźnej choroby – cholestazy.

 

***

Konsultacja: dr n. med. Tadeusz Oleszczuk

Ads Blocker Image Powered by Code Help Pro

Wykryto blokadę reklam!!!

Wykryliśmy, że używasz rozszerzeń do blokowania reklam. Prosimy, wesprzyj nas, wyłączając blokadę reklam.

Powered By
100% Free SEO Tools - Tool Kits PRO