Na stronie dobra-mama.pl mogą występować wpisy o charakterze reklamowym.

Dziecko

W najbliższych dniach coraz więcej przybywa tkanki tłuszczowej u Twojego malucha, nadal rozwijają się narządy wewnętrzne, mięśnie i kostki.

Dziecko ma już białe włoski na główce, przed porodem pod wpływem pigmentu nabiorą koloru i twoje dziecko urodzi się jako blondyn, brunet lub słodki rudowłosy. W najbliższych dniach rozpocznie się też proces wytwarzania surfakantu w płucach – substancji wyściełającej pęcherzyki płucne, która pomoże im napełnić się powietrzem przy pierwszym wdechu noworodka. Obecnie płuca nie są jeszcze w stanie przekazywać tlenu do krwioobiegu i wydalać dwutlenku węgla. Jak na razie tę funkcję spełnia pępowina.Dziecko w miarę rozwoju nabiera sił i coraz mocniej kopie, co z pewnością odczuwasz. Mierzy już ok. 22 cm i waży blisko 600 gramów.

Dziecko urodzone w tym tygodniu ciąży, przy pomocy wysoko wyspecjalizowanej aparatury medycznej miałoby szanse na przeżycie.

 

Mama

Z pewnością coraz bardziej odczuwasz ruchy dziecka. Może jesteś nawet w stanie określić w jakich sytuacjach jest bardziej aktywne a w jakich mniej…

Huśtawki nastrojów powoli mijają, jednak ustępują miejsca innych ciążowym przypadłościom. Możesz np. mieć trudności w zasypianiu. To nic nienaturalnego, szczególnie jeśli dodatkowo męczy cię zgaga, skurcze łydek, obrzęki stóp lub częste oddawanie moczu. Twój duży brzuszek również nie sprzyja znalezieniu odpowiednio wygodnej pozycji do spania. Ale możesz próbować zaradzić tej niedogodności: możliwie dużo ruszaj się na świeżym powietrzu, staraj się nie denerwować, wietrz sypialnię, przygotuj sobie wygodne miejsce do spania (w ciąży nigdy dość miękkich i wygodnych poduszek!), nie pij kawy ani mocnej herbaty późnym popołudniem i pod koniec dnia itp.

 

***

Konsultacja: dr n. med. Tadeusz Oleszczuk

Ads Blocker Image Powered by Code Help Pro

Wykryto blokadę reklam!!!

Wykryliśmy, że używasz rozszerzeń do blokowania reklam. Prosimy, wesprzyj nas, wyłączając blokadę reklam.

Powered By
100% Free SEO Tools - Tool Kits PRO