Na stronie dobra-mama.pl mogą występować wpisy o charakterze reklamowym.

Dziecko

W tych dniach ucho dziecka zakończyło już swój rozwój, dlatego jeszcze dokładniej może słyszeć i rozpoznawać głosy dobiegające do niego z zewnątrz. Badania przeprowadzone na noworodkach dowodzą, że są one w stanie rozpoznać głosy, które dochodziły do nich w życiu płodowym, dlatego warto mówić do malucha, głaskać brzuszek, śpiewać, puszczać muzykę.

Zaczynają się otwierać nozdrza dziecka (do tej pory zamknięte), przez które maluch będzie mógł ćwiczyć oddychanie poprzez wciąganie i wydalanie płynu owodniowego. Ta umiejętność bardzo przyda mu się w chwili narodzin.

Maluszek jest już całkiem „dużym” dzieckiem – w tygodniu osiągnie wielkość 23 cm i wagę ok. 700 gramów.

 

Mama

Jeśli jeszcze nie zapisałaś się do szkoły rodzenia, najwyższy czas, żeby to zrobić (aby skończyć kurs przed wielkim finałem). Stale rosnąca macica zaczyna uciskać na żołądek i jelita, przez co możesz cierpieć na niestrawność i zgagę.

Możesz tez odczuwać drętwienie palców dłoni i stóp. To częsta dolegliwość w tym okresie ciąży, spowodowane uciskiem obrzękniętych tkanek na nerwy. Najczęściej możesz odczuwać ten dyskomfort w nocy. Aby jakoś złagodzić te bóle dbaj o ty by nic nie uciskało twych dłoni, układaj ręce na podwyższeniu, próbuj też potrząsać dłońmi. Jeśli drętwienie dotyczy palca wskazującego, środkowego, kciuka i połowy serdecznego, najprawdopodobniej może być to zespół cieśni nadgarstka. Jednak leki, które zwykle stosowane są w takich przypadkach, w ciąży mogą być niewskazane. Jeśli dolegliwości są naprawdę uciążliwe i podane wyżej sposoby nie działają, poinformuj o tym swojego lekarza prowadzącego.  Czasem jest to wynik niedoboru witamin z grupy B, które normalnie produkują bakterie probiotyczne. Dlatego tak ważne jest prawidłowe odżywianie. Dolegliwości zwykle ustępują same po porodzie.

Ads Blocker Image Powered by Code Help Pro

Wykryto blokadę reklam!!!

Wykryliśmy, że używasz rozszerzeń do blokowania reklam. Prosimy, wesprzyj nas, wyłączając blokadę reklam.

Powered By
Best Wordpress Adblock Detecting Plugin | CHP Adblock