Na stronie dobra-mama.pl mogą występować wpisy o charakterze reklamowym.

Dziecko

Maluch w dalszym ciągu rośnie, i to szybko. Obecnie jego waga może przekroczyć kilogram.

Od tego tygodnia długość małego ciałka mierzy się od czubka głowy do pięt, a nie jak do tej pory do pośladków. W tym tygodniu dzidziuś ma już ok. 38 cm.

Powoli zaczyna zanikać meszek, który pokrywał do tej pory całe ciałko dziecka. Ciągle rozwijają się i doskonalą narządy wewnętrzne.

 

Mama

W tych tygodniach ciąży możesz mieć do czynienia ze skurczami łydek. Są one nie tylko bolesne, ale dodatkowo często występują w nocy, co może potęgować trudności ze spaniem. Wprawdzie nie ma dokładnie określonej przyczyny tej dolegliwości, możesz jednak próbować nieco łagodzić przykre objawy. W momencie pojawienia się bólu wyprostuj nogi i zepnij stopy placami w kierunku twarzy.

Przed spaniem wykonuj ćwiczenia rozciągające, kiedy leżysz lub siedzisz trzymaj nogi wyżej niż reszta ciała, możesz prosić partnera o masaż.

Pamiętaj o piciu dużej ilości wody i stosowaniu urozmaiconej diety. Szczególnie pożądane w Twojej diecie są teraz pomidory, które zawierają dużo potasu, jak i inne produkty będące źródłem magnezu (np. olej z wiesiołka).

 

***

Konsultacja: dr n. med. Tadeusz Oleszczuk

Ads Blocker Image Powered by Code Help Pro

Wykryto blokadę reklam!!!

Wykryliśmy, że używasz rozszerzeń do blokowania reklam. Prosimy, wesprzyj nas, wyłączając blokadę reklam.

Powered By
100% Free SEO Tools - Tool Kits PRO