Na stronie dobra-mama.pl mogą występować wpisy o charakterze reklamowym.

Dziecko

Maluch w dalszym ciągu rośnie, i to szybko. Obecnie jego waga może przekroczyć kilogram.

Od tego tygodnia długość małego ciałka mierzy się od czubka głowy do pięt, a nie jak do tej pory do pośladków. W tym tygodniu dzidziuś ma już ok. 38 cm.

Powoli zaczyna zanikać meszek, który pokrywał do tej pory całe ciałko dziecka. Ciągle rozwijają się i doskonalą narządy wewnętrzne.

 

Mama

W tych tygodniach ciąży możesz mieć do czynienia ze skurczami łydek. Są one nie tylko bolesne, ale dodatkowo często występują w nocy, co może potęgować trudności ze spaniem. Wprawdzie nie ma dokładnie określonej przyczyny tej dolegliwości, możesz jednak próbować nieco łagodzić przykre objawy. W momencie pojawienia się bólu wyprostuj nogi i zepnij stopy placami w kierunku twarzy.

Przed spaniem wykonuj ćwiczenia rozciągające, kiedy leżysz lub siedzisz trzymaj nogi wyżej niż reszta ciała, możesz prosić partnera o masaż.

Pamiętaj o piciu dużej ilości wody i stosowaniu urozmaiconej diety. Szczególnie pożądane w Twojej diecie są teraz pomidory, które zawierają dużo potasu, jak i inne produkty będące źródłem magnezu (np. olej z wiesiołka).

 

***

Konsultacja: dr n. med. Tadeusz Oleszczuk

Ads Blocker Image Powered by Code Help Pro

Wykryto blokadę reklam!!!

Wykryliśmy, że używasz rozszerzeń do blokowania reklam. Prosimy, wesprzyj nas, wyłączając blokadę reklam.

Powered By
Best Wordpress Adblock Detecting Plugin | CHP Adblock