Dziecko
W jajowodzie dochodzi do zapłodnienia. Spośród kilkuset milionów plemników zwycięża ten jedyny (w przypadku pojedynczej ciąży) i przenika do wnętrza komórki jajowej. Powstaje tzw. zygota, zawierająca całą informację genetyczną – zapis cech obojga rodziców.
Już wszystko przesądzone. W tym momencie wiadomo już jakie będzie Twoje dziecko: czy będzie chłopcem czy dziewczynką, jaki będzie miało kolor oczu, włosów, na jakie choroby będzie podatne oraz jaki temperament będzie je charakteryzował.
W kilka godzin po zapłodnieniu zygota przesuwając się przez jajowód w kierunku macicy zaczyna się dzielić, by po kilku dniach osiągnąć wielkość główki od szpilki czyli ok. 0,1-0,2 mm.
Mama
Gratulacje! Twoja komórka jajowa najprawdopodobniej połączyła się już z plemnikiem. Do tego niezwykłego spotkania doszło w jajowodzie, z którego powoli zygota wędruje do macicy.
Zaczyna się burza hormonów. W tym czasie jajnik zaczyna produkować hormon progesteron. Odpowiada on za owulację, przygotowanie nabłonka macicy do zagnieżdżenia się zapłodnionej komórki oraz utrzymanie ciąży, szczególnie w pierwszych miesiącach. Pod koniec pierwszego trymestru produkcję progesteronu przejmie łożysko. Progesteron odpowiada za rozpulchnienie macicy i przeciwdziałanie nadmiernym skurczom, stymuluje też rozwój gruczołów piersiowych.
W tym tygodniu rozpoczyna się też produkcja hormonu ciążowego HCG (tzw. gonadotropiny), w wyniku czego jajniki przestają uwalniać kolejne komórki jajowe. Wytwarzany jest też kolejny hormon – estrogen powstrzymujący złuszczanie nabłonka macicy i pomagający w rozwoju łożyska.
W tym tygodniu wzrośnie też temperatura Twojego ciała (o ok. 0,50C). Jest to naturalny wzrost, który jednak możesz początkowo mylić z przeziębieniem.
Plamisz? U jednej trzeciej kobiet po 6-10 dniach po zapłodnieniu dochodzi do niewielkiego plamienia związanego z zagnieżdżaniem się zapłodnionej komórki. Możesz więc zauważyć te zmiany także u siebie.
***
Konsultacja: dr n. med. Tadeusz Oleszczuk