Dziecko
W dalszym ciągu mózg dziecka podlega intensywnym fałdowaniom, dzięki czemu przygotowuje się do funkcjonowania poza organizmem mamy. Przejmuje przez to funkcje, które do tej pory pełniły inne części małego ciałka. Jedną z nich jest regulacja temperatury. Pozwala to na coraz większy zanik meszka pokrywającego do tej pory ciałko dziecka.
Mózg przygotowuje się też na intensywny rozwój poza łonem mamy, szczególnie w pierwszym roku życia, kiedy maluch będzie musiał nabyć setki umiejętności (od rozróżniania kolorów i osób, przez poruszanie się, chodzenie, na mówieniu kończąc).
Funkcję wytwarzania krwi w 100 % przejmuje szpik kostny (do tej pory wspomagała go w tym wątroba i śledziona). Skóra dziecka jest już coraz grubsza i nie widać już pod nią naczyń krwionośnych. Maluch ma już ok. 44 cm długości i waży blisko 1400 gramów.
Mama
Możesz mieć problemy ze spaniem w nocy. Myśl o porodzie i o zbliżającym się spotkaniu z maleństwem może powodować niepokój, podenerwowanie czy podekscytowanie, które może utrudniać spokojne zasypianie. Dodatkowo sporej wielkości brzuszek uniemożliwia znalezienie odpowiedniej pozycji, tym bardziej, że dwie najczęstsze sposoby ułożenia podczas snu (na plecach i na brzuchu) w drugiej połowie ciąży nie są najodpowiedniejsze. Z jednej strony sporej wielkości brzuszek wyklucza pozycję na brzuchu, z drugiej strony, w pozycji na plecach może uciskać kręgosłup, narządy wewnętrzne, jelita i naczynie krwionośne. Niestety do rozwiązania musisz jakoś przetrwać te niedogodności, możesz jednak próbować nieco je złagodzić.
Specjaliści zalecają spanie na lewym boku, dobrym rozwiązaniem jest spanie z długą, wąską poduszką między nogami. Taka pozycja umożliwia swobodny przepływ krwi do łożyska, ułatwia pracę nerek, może łagodzić obrzęki stóp. Początkowo może być ci trudno, jednak dość szybko się przyzwyczaisz.