Na stronie dobra-mama.pl mogą występować wpisy o charakterze reklamowym.

Dziecko

Twoje dziecko waży i mierzy już całkiem sporo. Ma bowiem ok. 45 cm i waży już ponad 1500 gramów. Wielkimi krokami zbliża się więc do swej masy i wielkości urodzeniowej.

W tym tygodniu tworzy się w mózgu sieć połączeń między neuronami. Dzidziuś jest więc w stanie odbierać bodźce wszystkimi 5 zmysłami. Reaguje na ból, światło, dźwięk, smaki.

W dalszym ciągu przesypia większą część doby, ze względu na kurczące się miejsce w macicy możesz bez problemu orientować się, kiedy maluch śpi a kiedy figluje, przeciąga się i szturcha.

 

Mama

Po 30 tygodniu ciąży lekarze zalecają liczenie ruchów płodu. Jest to bowiem jeden z pierwszych wyznaczników czy z maluchem jest wszystko porządku. Każdego dnia spróbuj robić to dwukrotnie (najlepiej rano i wieczorem). Zapamiętaj godzinę, od której zaczynasz liczyć ruchy (każde poruszenie, obrót, kopniaczek itd.) i zanotuj końcowy czas, kiedy doliczysz się 10 takich ruchów. Najprawdopodobniej zajmie ci to ok. 10 minut, ale nie przejmuj się, jeśli liczenie potrwa nieco dłużej. Jeśli minie godzina, a ty nadal nie poczujesz wystarczającej liczby kopnięć, poruszaj się trochę, zjedz coś słodkiego lub wypij sok. Nie zapominaj też, że Twoje dziecko ma prawo do swojego rytmu, pór aktywności i snu!

Brak odczuwalnych ruchów w ciągu 2-3 godzin może już nieco niepokoić, dlatego w takim przypadku zadzwoń do swojego lekarza. Kontrolowanie ruchów dziecka jest tym ważniejsze im bliżej do terminu porodu.

 

***

Konsultacja: dr n. med. Tadeusz Oleszczuk

Ads Blocker Image Powered by Code Help Pro

Wykryto blokadę reklam!!!

Wykryliśmy, że używasz rozszerzeń do blokowania reklam. Prosimy, wesprzyj nas, wyłączając blokadę reklam.

Powered By
100% Free SEO Tools - Tool Kits PRO