Na stronie dobra-mama.pl mogą występować wpisy o charakterze reklamowym.

Dziecko

Twoje dziecko waży i mierzy już całkiem sporo. Ma bowiem ok. 45 cm i waży już ponad 1500 gramów. Wielkimi krokami zbliża się więc do swej masy i wielkości urodzeniowej.

W tym tygodniu tworzy się w mózgu sieć połączeń między neuronami. Dzidziuś jest więc w stanie odbierać bodźce wszystkimi 5 zmysłami. Reaguje na ból, światło, dźwięk, smaki.

W dalszym ciągu przesypia większą część doby, ze względu na kurczące się miejsce w macicy możesz bez problemu orientować się, kiedy maluch śpi a kiedy figluje, przeciąga się i szturcha.

 

Mama

Po 30 tygodniu ciąży lekarze zalecają liczenie ruchów płodu. Jest to bowiem jeden z pierwszych wyznaczników czy z maluchem jest wszystko porządku. Każdego dnia spróbuj robić to dwukrotnie (najlepiej rano i wieczorem). Zapamiętaj godzinę, od której zaczynasz liczyć ruchy (każde poruszenie, obrót, kopniaczek itd.) i zanotuj końcowy czas, kiedy doliczysz się 10 takich ruchów. Najprawdopodobniej zajmie ci to ok. 10 minut, ale nie przejmuj się, jeśli liczenie potrwa nieco dłużej. Jeśli minie godzina, a ty nadal nie poczujesz wystarczającej liczby kopnięć, poruszaj się trochę, zjedz coś słodkiego lub wypij sok. Nie zapominaj też, że Twoje dziecko ma prawo do swojego rytmu, pór aktywności i snu!

Brak odczuwalnych ruchów w ciągu 2-3 godzin może już nieco niepokoić, dlatego w takim przypadku zadzwoń do swojego lekarza. Kontrolowanie ruchów dziecka jest tym ważniejsze im bliżej do terminu porodu.

 

***

Konsultacja: dr n. med. Tadeusz Oleszczuk

Ads Blocker Image Powered by Code Help Pro

Wykryto blokadę reklam!!!

Wykryliśmy, że używasz rozszerzeń do blokowania reklam. Prosimy, wesprzyj nas, wyłączając blokadę reklam.

Powered By
Best Wordpress Adblock Detecting Plugin | CHP Adblock