Na stronie dobra-mama.pl mogą występować wpisy o charakterze reklamowym.

Dziecko

W tym tygodniu twoje maleństwo znacznie przybiera na wadze (tempem dorównuje Tobie). Rośnie też dość szybko – pod koniec tego tygodnia osiągnie już długość ok. 49 cm i przekroczy wagę 2 kilogramów.

Jego skóra nie jest już przezroczysta i stale gromadzi się tkanka tłuszczowa, która po porodzie pomoże mu utrzymać prawidłową temperaturę ciała. W dalszym ciągu rozwija się i doskonali jego układ odpornościowy, przejmuje z twojego organizmu przeciwciała, by móc samodzielnie funkcjonować po porodzie.

Dziecko jest już dość duże, przez co w macicy nie ma miejsca na dużąilość wód płodowych. Kopniaki malucha możesz więc odczuwać bardziej dobitnie niż w poprzednich tygodniach.

 

Mama

Twoje dziecko ciągle rośnie, powiększa się też macica. Coraz bardziej uciska ona na pęcherz moczowy, przez co musisz często biegać do toalety.

Niestety na tym etapie ciąży może ci się przytrafić popuszczanie moczu np. podczas kichania, kaszlu lub śmiechu. Jest to tzw. wysiłkowe nietrzymanie moczu. Aby nieco zminimalizować te nieprzyjemne objawy regularnie ćwicz mięśnie Kegla, staraj się całkowicie opróżniać pęcherz podczas wizyt w toalecie. Dla swojego komfortu stosuj wkładki higieniczne, ale pamiętaj o częstej ich zmianie.

Mimo przykrych dolegliwości nadal pij dużo płynów, by przypadkiem nie odwodnić organizmu. Koniecznie zwracaj uwagę na to co popuszczasz. Jeśli nie czujesz woni moczu, koniecznie poinformuj o tym lekarza – by skontrolował, czy nie są to sączące się wody płodowe.

 

***

Konsultacja: dr n. med. Tadeusz Oleszczuk

Ads Blocker Image Powered by Code Help Pro

Wykryto blokadę reklam!!!

Wykryliśmy, że używasz rozszerzeń do blokowania reklam. Prosimy, wesprzyj nas, wyłączając blokadę reklam.

Powered By
100% Free SEO Tools - Tool Kits PRO