Dziecko
Jeśli spodziewasz się chłopca to w tym tygodniu staje się on prawdziwym mężczyzną – jego jądra schodzą bowiem ostatecznie do moszny (chociaż 3 % chłopców rodzi się z niezstąpionymi jądrami, niema jednak powodów do obaw – w większości przypadków znajdą się one na swoim miejscu przed pierwszymi urodzinami malucha).
Małe płuca są już właściwie w pełni rozwinięte, gęstnieje maź płodowa a maluch powoli zaczyna ustawiać się główką w dół. W ten sposób przygotowuje się do porodu. W tej pozycji najprawdopodobniej pozostanie już do końca ciąży.
Maluszek ma już bardzo mało miejsca, dlatego wierci się i rozpycha, co możesz czuć, ale też obserwować na brzuchu. Dzidziuś ma teraz ok. 50 cm długości i waży ok. 2,2 kg.
Mama
Twoja macica nadal się powiększa robiąc miejsce dla rosnącego dziecka. Niestety ma to też wpływ na Twoje narządy wewnętrzne, w tym płuca. Są one teraz dość „ściśnięte”, przez co możesz mieć problemy z płytkim i krótkim oddechem, szybko się męczysz.
Nie martw się jednak, Twoje dziecko otrzymuje wystarczającą ilość tlenu, a Twoje problemy powinny ustąpić za kilka tygodni (jeśli jest to Twoja pierwsza ciąża, zapewne 2-3 tygodnie przed porodem). Wtedy to macica nieco się obniży przygotowując się do wielkiego finału.
Nadal możesz odczuwać skurcze Braxtona-Hicksa, mogą krwawić dziąsła, ale bądź dobrej myśli, że już wkrótce te wszystkie niedogodności się skończą.
***
Konsultacja: dr n. med. Tadeusz Oleszczuk