Na stronie dobra-mama.pl mogą występować wpisy o charakterze reklamowym.

Dziecko

Maluszek waży już ok. 2,5 kg i mierzy ok. 50-51 cm.

Od tej chwili tempo przyrostu długości ciała ulega spowolnieniu (średnia wielkość noworodków w chwili przyjścia na świat to ok. 52 cm), jednak nadal intensywnie przybiera na wadze.

W dalszym ciągu maluszek ćwiczy oddychanie, ssanie, połykanie i wydalanie. Intensywnie rozwija się jego mózg – w dużym tempie przybywa jego komórek nerwowych. Skóra na małym ciałku jest coraz bardziej różowa, a tęczówki oczu niebieskie.

 

Mama

Jeśli do tej pory nie spakowałaś jeszcze torby do szpitala, najwyższy czas by to zrobić. Powinnaś mieć ją zawsze przy sobie (w domu, w samochodzie). Nigdy bowiem nie wiadomo kiedy zaczniesz rodzić. Zadbaj, by znalazły się w niej wszystkie niezbędne rzeczy do porodu jak bielizna, szlafrok, chusteczki higieniczne, pomadka do ust oraz przybory toaletowe.

Zawsze powinnaś mieć przy sobie też dokumenty tj. dowód osobisty, nr NIP Twojego pracodawcy lub Twój, kartę ciąży, wyniki ostatnich badań krwi i moczu, ostatnie USG, oznaczenie grupy krwi (oryginał) wraz z czynnikiem Rh, odczyn WR (w kierunku kiły), badanie krwi na nosicielstwo antygenu wirusa żółtaczki zakaźnej (HBS) lub zaświadczenie o szczepieniu WZW B, wynik posiewu w kierunku Streptoccocusagalactiae – wykonanego po 35 tygodniu ciąży. Jeśli jesteś pod opieką innego specjalisty jak np. kardiolog czy okulista, również weź ze sobą wyniki ostatnich badań i konsultacji.

 

***

Konsultacja: dr n. med. Tadeusz Oleszczuk

Ads Blocker Image Powered by Code Help Pro

Wykryto blokadę reklam!!!

Wykryliśmy, że używasz rozszerzeń do blokowania reklam. Prosimy, wesprzyj nas, wyłączając blokadę reklam.

Powered By
100% Free SEO Tools - Tool Kits PRO