Na stronie dobra-mama.pl mogą występować wpisy o charakterze reklamowym.

Dziecko

Twoje dziecko jest już właściwie całkowicie rozwinięte i przygotowane do życia poza macicą. Wszystkie układy się rozwinęły i cały czas ćwiczą swe funkcje, wyjątek stanowi układ pokarmowy, który nie miał jeszcze okazji trawić, ale nadrobi te zaległości zaraz po porodzie, kiedy przystawisz maluszka do piersi. Na razie dziecko otrzymuje wszelkie niezbędne składniki odżywcze przez pępowinę.

Główka dziecka jest duża, ale na szczęście miękka– dzięki temu bez problemu będzie mogła się odkształcić podczas przechodzenia przez kanał rodny w czasie porodu. Ale nie martw się, w kilka dni po porodzie wróci do swojego normalnego, okrągłego kształtu. Obecnie twoje dziecko waży ok. 2,7-2,8 kg i ma już 51 cm.

 

Mama

Od tego momentu będziesz częściej widywać się ze swoim lekarzem prowadzącym, ponieważ musi regularnie kontrolować szyjkę macicy.

Macica nie rośnie już w takim tempie jak do tej pory, powoli zaczyna się obniżać, dlatego możesz odczuwać ulgę jeśli chodzi o oddychanie. Nie uciska ona też tak bardzo jak w poprzednich tygodniach na żołądek i jelita, dlatego możesz mieć większy apetyt.

Od tego momentu najprawdopodobniej nie będziesz już przybierać na wadze lub te przyrosty będą mniejsze niż dotychczas.

 

***

Konsultacja: dr n. med. Tadeusz Oleszczuk

Ads Blocker Image Powered by Code Help Pro

Wykryto blokadę reklam!!!

Wykryliśmy, że używasz rozszerzeń do blokowania reklam. Prosimy, wesprzyj nas, wyłączając blokadę reklam.

Powered By
Best Wordpress Adblock Detecting Plugin | CHP Adblock