Na stronie dobra-mama.pl mogą występować wpisy o charakterze reklamowym.

Dziecko

Gdyby Twoje dziecko urodziło się pod koniec tego tygodnia zostałoby uznane za donoszone. Poród w tym momencie nie stanowiłby już zagrożenia dla jego zdrowia lub życia. Maluch wprawdzie już nieznacznie rośnie na długość – ma ok. 51 cm, ale za to ciągle przybiera na wadze i będzie tak już do końca ciąży. W tej chwili waży ok. 3 kg, ale pamiętaj, że zarówno płody jak i noworodki mogą różnić się od siebie wielkością i masa ciała.

Dziecko już jest ustawione główką do dołu, jeśli jednak ma inne położenie najprawdopodobniej lekarze zdecydują się na rozwiązanie Twojej ciąży drogą cięcia cesarskiego.

 

Mama

W tym okresie możesz zauważyć niewielkie plamienie lub wydzielinę z pochwy zabarwioną na różowo lub brązowo. Szczególnie zauważalne może być to po stosunku seksualnym lub badaniu lekarskim. Często plamienia takie mają miejsce, jeśli przed ciążą miałaś nadżerkę, wtedy może dochodzić do drobnych pęknięć naczyń krwionośnych. Są one niegroźne pod warunkiem, że nie będą prowadziły do rozwoju infekcji na krwi obecnej w pochwie. Może się też okazać, że szyjka zaczęła się skracać przygotowując tym samym do porodu.

Jeśli plamieniu nie towarzyszą skurcze czy odejście wód płodowych, spokojnie poczekaj na rozwój wydarzeń. Możesz stosować też dopochwowo probiotyki , które najlepiej zadbają o fizjologiczną florę Twojej pochwy. Jeśli jednak masz jakiekolwiek wątpliwości skontaktuj się z lekarzem prowadzącym. Zaniepokoić powinna Cię wydzielina nagle zmieniająca kolor na intensywnie czerwony. W takim wypadku natychmiast udaj się do swojego lekarza lub szpitala.
Wraz z wydzieliną możesz zauważyć też na bieliźnie czop śluzowy – „korek”, który do tej pory zamykał kanał szyjki macicy. Zwykle skracająca i rozwierająca się szyjka macicy wydala go na 1-2 tygodnie przed porodem, może się jednak zdarzyć, że nastąpi to tuż przed porodem.

 

***

Konsultacja: dr n. med. Tadeusz Oleszczuk

Ads Blocker Image Powered by Code Help Pro

Wykryto blokadę reklam!!!

Wykryliśmy, że używasz rozszerzeń do blokowania reklam. Prosimy, wesprzyj nas, wyłączając blokadę reklam.

Powered By
100% Free SEO Tools - Tool Kits PRO