Na stronie dobra-mama.pl mogą występować wpisy o charakterze reklamowym.

Dziecko

Dzidziuś już jest gotowy na przyjście na świat, zniknęła już maż płodowa i lanugo. Maluch ma ok. 52-53 cm i waży 3,3-3,5 kg.

W płucach nadal produkowany jest surfakant, substancja, która ma zapobiec sklejaniu się pęcherzyków płucnych. Ma za zadanie pomóc dziecku w momencie pierwszego samodzielnego wdechu po porodzie.

Dzidziusiowi jest już naprawdę ciasno, dlatego jego szturchanie i rozpychanie może być dla ciebie nieprzyjemne lub bolesne – większą część macicy zajmuje dziecko, dlatego nie ma miejsca na dużo wód płodowych, które stanowiłyby amortyzację.

 

Mama

Właściwie w każdej chwili możesz zacząć rodzić – twoje dziecko jest już w pełni rozwinięte i gotowe do przyjścia na świat. Ty za to możesz czuć się już bardzo zmęczona wysiłkiem, jakim jest noszenie dużego brzuszka, ale uwierz, że już tylko kilka dni (w najgorszym wypadku 2 tygodnie) dzielą Cię od wzięcia Twojego maleństwa w ramiona.

Zapewne zastanawiasz się, czy będziesz w stanie rozpoznać skurcze porodowe, ale bądź spokojna, na pewno ich nie przeoczysz J

Obserwuj też wydzielinę wydobywającą się z pochwy i skurcze, które teraz mogą być silniejsze lub nawet bolesne.

 

***

Konsultacja: dr n. med. Tadeusz Oleszczuk

Ads Blocker Image Powered by Code Help Pro

Wykryto blokadę reklam!!!

Wykryliśmy, że używasz rozszerzeń do blokowania reklam. Prosimy, wesprzyj nas, wyłączając blokadę reklam.

Powered By
Best Wordpress Adblock Detecting Plugin | CHP Adblock