Na stronie dobra-mama.pl mogą występować wpisy o charakterze reklamowym.

Dziecko

Dzidziuś już jest gotowy na przyjście na świat, zniknęła już maż płodowa i lanugo. Maluch ma ok. 52-53 cm i waży 3,3-3,5 kg.

W płucach nadal produkowany jest surfakant, substancja, która ma zapobiec sklejaniu się pęcherzyków płucnych. Ma za zadanie pomóc dziecku w momencie pierwszego samodzielnego wdechu po porodzie.

Dzidziusiowi jest już naprawdę ciasno, dlatego jego szturchanie i rozpychanie może być dla ciebie nieprzyjemne lub bolesne – większą część macicy zajmuje dziecko, dlatego nie ma miejsca na dużo wód płodowych, które stanowiłyby amortyzację.

 

Mama

Właściwie w każdej chwili możesz zacząć rodzić – twoje dziecko jest już w pełni rozwinięte i gotowe do przyjścia na świat. Ty za to możesz czuć się już bardzo zmęczona wysiłkiem, jakim jest noszenie dużego brzuszka, ale uwierz, że już tylko kilka dni (w najgorszym wypadku 2 tygodnie) dzielą Cię od wzięcia Twojego maleństwa w ramiona.

Zapewne zastanawiasz się, czy będziesz w stanie rozpoznać skurcze porodowe, ale bądź spokojna, na pewno ich nie przeoczysz J

Obserwuj też wydzielinę wydobywającą się z pochwy i skurcze, które teraz mogą być silniejsze lub nawet bolesne.

 

***

Konsultacja: dr n. med. Tadeusz Oleszczuk

Ads Blocker Image Powered by Code Help Pro

Wykryto blokadę reklam!!!

Wykryliśmy, że używasz rozszerzeń do blokowania reklam. Prosimy, wesprzyj nas, wyłączając blokadę reklam.

Powered By
100% Free SEO Tools - Tool Kits PRO