Dziecko
Twoje dziecko ma teraz ok. 0,2-0,3 mm wielkości i już zagnieździło się na dobre w macicy. Jest już embrionem składającym się z trzech warstw:
– wewnętrznej – tzw. endodermy, z której w przyszłości powstanie przewód pokarmowy, drogi oddechowe, wątroba i trzustka dziecka,
– środkowej tzw. mezodermy, która da początek skórze, kościom, mięśniom, układowi krwionośnemu i moczowo-płciowemu,
– zewnętrznej tzw. ektodermy, która przekształci się w układ nerwowy, oczy, uszy, włosy, paznokcie.
W tym tygodniu tworzy się owodnia – zamknięty worek z płynem owodniowym, w którym przez najbliższe 9 miesięcy będzie żyło Twoje dziecko. Ten zamknięty pęcherz, wypełniony powstającymi wodami płodowymi, będzie chronił malucha i stwarzał warunki do prawidłowego rozwoju.
W tym czasie wykształcony jest już pęcherzyk żółciowy odżywiający Twoje dziecko (w późniejszym okresie zostanie on wchłonięty przez układ pokarmowy maleństwa) oraz cewa nerwowa, z której powstanie mózg i rdzeń kręgowy.
Mama
Koniec z miesiączką. Pod koniec tego tygodnia zauważysz pierwszy z objawów ciąży – a dokładniej nie zauważysz krwawienia miesięcznego. W dniu spodziewanej miesiączki wykonaj test ciążowy, który kupisz w aptece. Testy te wykrywają obecność hormonu ciążowego HCG w moczu. Jeśli wyjdzie pozytywny, udaj się do ginekologa, który najprawdopodobniej zleci wykonanie badania krwi (jest dokładniejsze niż testy paskowe) i zbada Cię ginekologicznie – oceni wielkość i kształt macicy i zmiany w śluzówce pochwy i szyjce macicy. Być może wykona też dopochwowe badanie USG, potwierdzające obecność zarodka w macicy.
Hormony dają o sobie znać. Powoli Twój organizm zaczyna odczuwać działanie hormonów, które ostro wzięły się do pracy w chwili zapłodnienia. Możesz więc odczuwać lekkie zmęczenie, senność, pełność i napięcie piersi (choć niektóre kobiety mogą mylić te objawy z napięciem przedmiesiączkowym).
Czy już „czujesz” ciążę? U niektórych kobiet mogą występować też nudności, chociaż w większości przypadków ten charakterystyczny objaw ciąży daje znać o sobie dopiero w 6 tygodniu.
***
Konsultacja: dr n. med. Tadeusz Oleszczuk