Na stronie dobra-mama.pl mogą występować wpisy o charakterze reklamowym.

Dziecko

Twoje dziecko ma teraz ok. 0,2-0,3 mm wielkości i już zagnieździło się na dobre w macicy. Jest już embrionem składającym się z trzech warstw:
– wewnętrznej – tzw. endodermy, z której w przyszłości powstanie przewód pokarmowy, drogi oddechowe, wątroba i trzustka dziecka,
– środkowej tzw. mezodermy, która da początek skórze, kościom, mięśniom, układowi krwionośnemu i moczowo-płciowemu,
– zewnętrznej tzw. ektodermy, która przekształci się w układ nerwowy, oczy, uszy, włosy, paznokcie.

W tym tygodniu tworzy się owodnia – zamknięty worek z płynem owodniowym, w którym przez najbliższe 9 miesięcy będzie żyło Twoje dziecko. Ten zamknięty pęcherz, wypełniony powstającymi wodami płodowymi, będzie chronił malucha i stwarzał warunki do prawidłowego rozwoju.

W tym czasie wykształcony jest już pęcherzyk żółciowy odżywiający Twoje dziecko (w późniejszym okresie zostanie on wchłonięty przez układ pokarmowy maleństwa) oraz cewa nerwowa, z której powstanie mózg i rdzeń kręgowy.

 

Mama

Koniec z miesiączką. Pod koniec tego tygodnia zauważysz pierwszy z objawów ciąży – a dokładniej nie zauważysz krwawienia miesięcznego. W dniu spodziewanej miesiączki wykonaj test ciążowy, który kupisz w aptece. Testy te wykrywają obecność hormonu ciążowego HCG w moczu. Jeśli wyjdzie pozytywny, udaj się do ginekologa, który najprawdopodobniej zleci wykonanie badania krwi (jest dokładniejsze niż testy paskowe) i zbada Cię ginekologicznie – oceni wielkość i kształt macicy i zmiany w śluzówce pochwy i szyjce macicy. Być może wykona też dopochwowe badanie USG, potwierdzające obecność zarodka w macicy.

Hormony dają o sobie znać. Powoli Twój organizm zaczyna odczuwać działanie hormonów, które ostro wzięły się do pracy w chwili zapłodnienia. Możesz więc odczuwać lekkie zmęczenie, senność, pełność i napięcie piersi (choć niektóre kobiety mogą mylić te objawy z napięciem przedmiesiączkowym).

Czy już „czujesz” ciążę? U niektórych kobiet mogą występować też nudności, chociaż w większości przypadków ten charakterystyczny objaw ciąży daje znać o sobie dopiero w 6 tygodniu.

 

***

Konsultacja: dr n. med. Tadeusz Oleszczuk

Ads Blocker Image Powered by Code Help Pro

Wykryto blokadę reklam!!!

Wykryliśmy, że używasz rozszerzeń do blokowania reklam. Prosimy, wesprzyj nas, wyłączając blokadę reklam.

Powered By
100% Free SEO Tools - Tool Kits PRO