Na stronie dobra-mama.pl mogą występować wpisy o charakterze reklamowym.

Dziecko

Twoje dziecko ma teraz ok. 0,2-0,3 mm wielkości i już zagnieździło się na dobre w macicy. Jest już embrionem składającym się z trzech warstw:
– wewnętrznej – tzw. endodermy, z której w przyszłości powstanie przewód pokarmowy, drogi oddechowe, wątroba i trzustka dziecka,
– środkowej tzw. mezodermy, która da początek skórze, kościom, mięśniom, układowi krwionośnemu i moczowo-płciowemu,
– zewnętrznej tzw. ektodermy, która przekształci się w układ nerwowy, oczy, uszy, włosy, paznokcie.

W tym tygodniu tworzy się owodnia – zamknięty worek z płynem owodniowym, w którym przez najbliższe 9 miesięcy będzie żyło Twoje dziecko. Ten zamknięty pęcherz, wypełniony powstającymi wodami płodowymi, będzie chronił malucha i stwarzał warunki do prawidłowego rozwoju.

W tym czasie wykształcony jest już pęcherzyk żółciowy odżywiający Twoje dziecko (w późniejszym okresie zostanie on wchłonięty przez układ pokarmowy maleństwa) oraz cewa nerwowa, z której powstanie mózg i rdzeń kręgowy.

 

Mama

Koniec z miesiączką. Pod koniec tego tygodnia zauważysz pierwszy z objawów ciąży – a dokładniej nie zauważysz krwawienia miesięcznego. W dniu spodziewanej miesiączki wykonaj test ciążowy, który kupisz w aptece. Testy te wykrywają obecność hormonu ciążowego HCG w moczu. Jeśli wyjdzie pozytywny, udaj się do ginekologa, który najprawdopodobniej zleci wykonanie badania krwi (jest dokładniejsze niż testy paskowe) i zbada Cię ginekologicznie – oceni wielkość i kształt macicy i zmiany w śluzówce pochwy i szyjce macicy. Być może wykona też dopochwowe badanie USG, potwierdzające obecność zarodka w macicy.

Hormony dają o sobie znać. Powoli Twój organizm zaczyna odczuwać działanie hormonów, które ostro wzięły się do pracy w chwili zapłodnienia. Możesz więc odczuwać lekkie zmęczenie, senność, pełność i napięcie piersi (choć niektóre kobiety mogą mylić te objawy z napięciem przedmiesiączkowym).

Czy już „czujesz” ciążę? U niektórych kobiet mogą występować też nudności, chociaż w większości przypadków ten charakterystyczny objaw ciąży daje znać o sobie dopiero w 6 tygodniu.

 

***

Konsultacja: dr n. med. Tadeusz Oleszczuk

Ads Blocker Image Powered by Code Help Pro

Wykryto blokadę reklam!!!

Wykryliśmy, że używasz rozszerzeń do blokowania reklam. Prosimy, wesprzyj nas, wyłączając blokadę reklam.

Powered By
Best Wordpress Adblock Detecting Plugin | CHP Adblock