Dziecko
W tym tygodniu Twoje maleństwo ma już 3-4 mm wielkości i kształtem przypomina kijankę. Rośnie jednak jak na drożdżach!
Wszystko się rozwija. W tym tygodniu jako pierwszy z wszystkich układów małego organizmu kształtuje się układ krążenia. Powoli powstaje też układ pokarmowy i płciowy, intensywny rozwój przechodzi też układ nerwowy, dlatego nie zapominaj o przyjmowaniu kwasu foliowego wspomagającego ten rozwój.
Mama
W piątym tygodniu zapewne odczuwasz podobne objawy jak tydzień wcześniej (o ile w ogóle już je odczuwasz). Możesz czuć się nadzwyczaj dobrze, nie odczuwając żadnych objawów, ale możesz także odczuwać ciągłe zmęczenie, senność i osłabienie. Możesz stracić apetyt lub przeciwnie odczuwać łaknienie na pewną grupę produktów. Możesz być także w grupie kobiet, które męczą poranne nudności lub wymioty czy zgaga.
Tracisz na wadze? Nie obawiaj się. W pierwszych tygodniach ciąży wiele kobiet traci na wadze ok. 2-4 kg, jednak nie na długo. W stosownym czasie organizm nadrobi te „zaległości”. Przygotuj się na dyskomfort związany z nabrzmiałymi, ciężkimi piersiami.
Twój organizm zaczyna magazynować wodę, przez co możesz mieć problemy z częstym oddawaniem moczu czy obrzękami kończyn.
Wizyta u ginekologa i formalności. Pamiętaj o pierwszej wizycie u lekarza, który przeprowadzi z Tobą wywiad (zapyta m.in. o choroby w Twojej rodzinie oraz te, które przeszłaś, leki, jakie zażywasz, wszelkie znane Ci alergie itp.), oraz pierwszy raz dokona pomiaru Twojej wagi. Lekarz zleci Ci również wszystkie niezbędne badania (krwi, grupę krwi, badanie moczu, przeciwciał w celu określenia zagrożenia chorobami zakaźnymi itp.), by po uzyskaniu wyników wpisać je do założonej karty ciąży – dokumentu, w którym przez kolejne 9 miesięcy będzie notował przebieg ciąży, wyniki badań itp. Karta ciąży będzie Ci potrzebna podczas porodu (aby lekarz lub położna przyjmująca poród miała pełną informację o przebiegu Twojej ciąży).
***
Konsultacja: dr n. med. Tadeusz Oleszczuk