Dziecko

W tym tygodniu bije już malutkie serduszko. Jest ono wielkości ziarenka maku, ale możesz zobaczyć jego pracę podczas badania USG.

W tym czasie Twoje dziecko przechodzi bardzo intensywny rozwój, zarówno pod względem masy, jak i długości ciała. Długość ciała dziecka mierzy się od czubka głowy do pośladków (to tzw. długość ciemieniowo-siedzeniowa CR), ponieważ trudno byłoby zmierzyć malutkie, zgięte nóżki płodu. Obecnie Twoje maleństwo ma już ok. 5 mm.

W najbliższych dniach powstają fałdki – pierwsze zalążki rączek i nóżek, zgrubienia po bokach głowy, które w przyszłości przekształcą się w oczy. Powstają też dołki uszne – zalążki ucha środkowego. W tym tygodniu swój początek swego rozwoju będą mieć też płuca, nerki i wątroba.

Rozwija się też bardzo ważny element – łożysko. Za ok. 6 tygodni przejmie ono funkcję produkcji hormonów, będzie też odżywiać dziecko i łączyć je z mamą.

 

Mama

Tak naprawdę dopiero w tym tygodniu większość ciężarnych zaczyna odczuwać nudności, połączone lub nie, z wymiotami i dopiero wtedy zgłasza się do lekarza ginekologa – nie martw się jednak, jeśli wybrałaś się na wizytę tydzień wcześniej lub później.

Jak zminimalizować nudności? Staraj się unikać pikantnych potraw – być może w ten sposób choć w małym stopniu złagodzisz te nieprzyjemne objawy. Nie przyjmuj też preparatów witaminowych rano, na czczo.

Twoje piersi rosną! Nadal masz nabrzmiałe piersi, na których – podobnie jak na brzuchu – możesz zauważyć bardziej widoczną niż do tej pory siatkę żył. Spowodowane jest to zwiększoną ilością krwi, niezbędną do ukrwienia macicy i łożyska. U osób ze skłonnościami już teraz mogą wystąpić żylaki, siedząc nie zakładaj więc nogi na nogę! Zapytaj także lekarza jak możesz zaradzić tej dolegliwości. Relaks, ruch i dieta to podstawa. Prowadź higieniczny tryb życia, dużo odpoczywaj i zwracaj uwagę na swoją dietę. Jedz regularnie i zdrowo. Pij dużo wody od 1,5 do 2 l dziennie (chyba, że w Twojej diecie jest dużo owoców). Po tym tygodniu możesz też mieć problemy z zaparciami – zwiększona ilość progesteronu spowalnia funkcjonowanie przewodu pokarmowego. W tym okresie jedz dużo owoców i warzyw, ponieważ pomagają zwalczyć te dolegliwości, podobnie jak probiotyki.

 

 ***

Konsultacja: dr n. med. Tadeusz Oleszczuk

Ads Blocker Image Powered by Code Help Pro

Wykryto blokadę reklam!!!

Wykryliśmy, że używasz rozszerzeń do blokowania reklam. Prosimy, wesprzyj nas, wyłączając blokadę reklam.

Powered By
100% Free SEO Tools - Tool Kits PRO