Dziecko
Duża główka. Na tym etapie ciąży intensywnie rośnie głowa zarodka – stanowi aż ½ jego wielkości (nowe komórki mózgowe tworzą się w tempie 100 na minutę!). W sercu, które jest już na swoim miejscu, rozwijają się 2 komory i 2 przedsionki. Fałdki stanowiące zalążek nóżek i rączek zaczynają tworzyć zarys dłoni i stóp.
Twarz dziecka zaczyna nabierać kształtów – tworzą się usta, język i podniebienie, a w tęczówkach gromadzi się barwnik. U dziecka zaczynają pracować nerki usuwając zbędne produkty przemiany materii. Na szczęście nie musisz się jeszcze przejmować zmianą pieluszek. Szkodliwe substancje usuwa powstała właśnie pępowina, dostarcza też płodowi tlen i substancje odżywcze. Twój maluch ma już ok. 9 mm i waży ok. 1 grama.
Mama
W okolicach 7 tygodnia powstaje tzw. czop śluzowy, który zamyka kanał szyjki macicy. Ma za zadanie chronić rozwijające się dziecko przed czynnikami zewnętrznymi, bakteriami itp. Wypadnie on na kilka godzin lub dni przed porodem.
Waga w górę! Powoli Twój organizm zaczyna przybierać na wadze, a Ty możesz mieć nietypowe zachcianki – bez skrępowania sięgaj jednak po produkty, na które masz ochotę. Twoje dziecko najwyraźniej dopomina się określonych składników odżywczych.
Pamiętaj by unikać surowego mięsa, ryb, serów pleśniowych, żywności typu FastFood oraz produktów nieznanego pochodzenia. Pamiętaj czym odżywiają się potrzebne i chroniące Twoje zdrowie probiotyki – błonnikiem, który jest w kaszach, warzywach, owocach, pełnoziarnistych makaronach. Dlatego zadbaj by tych produktów nie zabrakło w Twojej codziennej diecie. Unikaj cukru, szczególnie jeśli w rodzinie były przypadki zachorowań na cukrzycę (skoki glukozy w surowicy krwi często doprowadzają do kolejnych poronień).
Jeśli do tej pory nie miałaś wykonanego USG, z pewnością Twój lekarz zrobi to w tym tygodniu – na obrazie widocznych będzie już bardzo dużo ważnych szczegółów ciąży.
***
Konsultacja: dr n. med. Tadeusz Oleszczuk