Na stronie dobra-mama.pl mogą występować wpisy o charakterze reklamowym.

Dziecko

W tych dniach twoje dziecko dalej rośnie w zawrotnym tempie i ma już ok. 13 mm. Jego małe serduszko bije już 2 razy szybciej niż twoje (ok. 140-150 razy na minutę). Nóżki, plecki, nos, powieki i wargi stają się coraz bardziej podobne do tych części ciała u dorosłego człowieka.

Powieki maluszka są na razie zamknięte, otworzą się za ok. 18 tygodni. Maluszek zaczyna wykonywać też spontaniczne ruchy tułowiem i kończynami, ale są one jeszcze tak delikatne, że nie jesteś w stanie ich poczuć.

Powstają zalążki narządów płciowych, ale nie można jeszcze rozpoznać płci dziecka. W jego organizmie tworzy się żołądek i szkielet, którego kostnienie rozpocznie się za kilka dni i potrwa jeszcze kilka lat. Szkielet i żebra mają postać drobnych nitek. Rozwinęło się już ucho wewnętrzne, które odpowiada za słyszenie i zmysł równowagi, dlatego maluszek odczuwa już, w jaki sposób się poruszasz.

 

Mama

Mimo, że na zewnątrz jeszcze tego nie widać, zapewne zdążyłaś już odczuć, że niektóre Twoje ubrania stają się lekko ciasne. To przez macicę, która teraz jest już wielkości dużej pomarańczy. Powiększające się piersi zapewne zmusiły Cię do zakupu większego biustonosza.

Nadal mogą doskwierać Ci nieprzyjemne objawy, jak: mdłości, zgaga, zaparcia, częste oddawanie moczu, a także nadmierne wydzielanie śliny, zmęczenie i senność.

Psychika też się zmienia. Nie martw się jeśli czujesz niepokój, strach lub podniecenie – to normalne odczucia psychiczne ciężarnych.

 

***

Konsultacja: dr n. med. Tadeusz Oleszczuk

Ads Blocker Image Powered by Code Help Pro

Wykryto blokadę reklam!!!

Wykryliśmy, że używasz rozszerzeń do blokowania reklam. Prosimy, wesprzyj nas, wyłączając blokadę reklam.

Powered By
100% Free SEO Tools - Tool Kits PRO