Na stronie dobra-mama.pl mogą występować wpisy o charakterze reklamowym.

Dziecko

Na dobre zaczyna się rozwój mózgu, wyodrębniają się przodo-, śród- i tyłomózgowie. Główka dziecka rośnie bardzo szybko, jest nieproporcjonalnie większa od reszty ciała. W mózgu wyodrębniają się strefy odpowiedzialne za czucie, myślenie i oddychanie.

Nadal swój rozwój przechodzi układ pokarmowy. W tym tygodniu powstają wewnętrzne organy płciowe (jądra u chłopców i jajniki u dziewczynek). Lekarz nie jest jednak w stanie określić jeszcze płci dziecka na obrazie USG. Oczy dziecka są już prawie na swoim miejscu, podobnie jak uszy, które przesuwają się na boki głowy.

Zaczynają pojawiać się też zalążki zębów mlecznych, kształtują się też mięśnie malucha, które pozwolą mu na poruszanie kończynami. Twoje dziecko ma już ok. 15-25 mm i waży ok. 4 gramów.

 

Mama

Huśtawka nastrojów. Nadal doświadczasz nieprzyjemnych objawów, możesz być też niestabilna emocjonalnie: możesz być płaczliwa, za chwilę wesoła lub rozdrażniona. To normalna huśtawka nastrojów spowodowana burzą hormonalną.

W tym okresie możesz mieć też zawroty lub bóle głowy, czasami nawet chwilowe omdlenia. Zmęczenie i senność nadal nie ustępują, podobnie jak zgaga, wzdęcia czy zaparcia. Pamiętaj o zdrowej, zbilansowane diecie. Nie rezygnuj też z ruchu, szczególnie tego na świeżym powietrzu. Uprawiaj sport. Porozmawiaj ze swoim lekarzem, jaki sport możesz uprawiać, a z jakiego powinnaś zrezygnować. Na pewno krótki spacer nie zaszkodzi, szczególnie przed snem.

 

***

Konsultacja: dr n. med. Tadeusz Oleszczuk

Ads Blocker Image Powered by Code Help Pro

Wykryto blokadę reklam!!!

Wykryliśmy, że używasz rozszerzeń do blokowania reklam. Prosimy, wesprzyj nas, wyłączając blokadę reklam.

Powered By
Best Wordpress Adblock Detecting Plugin | CHP Adblock