Po raz siódmy wybrano najlepsze położne w kraju

Agnieszka Małolepszy z Łodzi została laureatką 7. edycji ogólnopolskiego konkursu “Położna na medal”.

Na położną, pracującą na co dzień na bloku porodowym w łódzkim Wojewódzkim Specjalistycznym Szpitalu im M. Madurowicza, zagłosowały aż 1403 pacjentki, przyszłe mamy oraz ich rodziny. Drugie miejsce zajęła Joanna Kucharska z Krosna, a trzecie Katarzyna Janik z Opola. Konkurs, którego pomysłodawcą i organizatorem jest Akademia Malucha Alantan (AMA), jest częścią kampanii społeczno-edukacyjnej mówiącej o roli położnych i standardach opieki okołoporodowej.

Najlepsza położna z Łodzi

Zwyciężczynią konkursu, który jest organizowany nieprzerwanie od 2014 roku, została Agnieszka Małolepszy. W zawodzie pracuje od 23 lat. Ukończyła Medyczne Studium Zawodowe nr 1 w Łodzi. Pracę podjęła w Wojewódzkim Specjalistycznym Szpitalu im. M. Madurowicza, gdzie pracuje do dnia dzisiejszego, z czego 16 lat na bloku porodowym. Tytuł magistra położnictwa otrzymała na Akademii Medycznej w Lublinie, dodatkowo kończąc specjalizację neonatologiczną we Wrocławiu. Od 7 lat w ramach indywidualnej praktyki położnej spełnia się jako położna środowiskowo – rodzinna prowadząc edukację przedporodową, odbywając wizyty patronażowe i udzielając porad laktacyjnych.

Nie ukrywam, że zwycięstwo w plebiscycie to dla mnie ogromne zaskoczenie. Traktuję je jako wyraz zaufania ze strony moich pacjentek i ich rodzin. Kiedy mówię, że jestem położną widzę u ludzi uśmiech, pozytywne nastawienie i szacunek. To my położne widzimy nowonarodzone dzieci po raz pierwszy i oddajemy je w ramiona mam. W imieniu swoim, ale także wszystkich moich koleżanek, dziękuję za każdą nominację i każdy głos oddany w konkursie. Wsparcie w tak trudnym dla nas czasie, w czasie kryzysu zdrowotnego jakiego nikt z nas nie pamięta, jest dla nas bezcenne – mówi Agnieszka Małolepszy, laureatka 7. edycji konkursu.

 

 

joannakucharska
Joanna Kucharska

Drugie miejsce w konkursie, z liczbą 1384 głosów, zajęła położna Joanna Kucharska z Krosna (woj. podkarpackie). W zawodzie od 32 lat. Od początku swojej kariery zawodowej pracuje w Wojewódzkim Szpitalu Podkarpackim w Krośnie na stanowisku położnej w systemie rotacyjnym. Od 2009 roku pracuje również jako położna rodzinna w NZOZ Vita w Miejscu Piastowym. Absolwentka Medycznego Studium Zawodowego w Korczynie koło Krosna. Ukończyła wiele kursów kwalifikacyjnych i specjalistycznych. Uzyskała tytuł specjalistki w dziedzinie pielęgniarstwa ginekologicznego.

 

 

 

 

katarzynajanik
Katarzyna Janik

Trzecie miejsce z 1242 głosami przypadło Katarzynie Janik z Opola (woj. opolskie), która zawód położnej wykonuje od 13 lat. Absolwentka Państwowej Medycznej Wyższej Szkoły Zawodowej oraz Wyższej Szkoły Zarządzania i Administracji. Na co dzień pracuje w Klinicznym Centrum Ginekologii Położnictwa i Neonatologii w Opolu. Pracę zaczynała na oddziale patologii ciąży, gdzie po 2 latach przeszła na salę porodową. Dodatkowo prowadzi zajęcia w szkole rodzenia, jak również zajęcia praktyczne dla studentek położnictwa. W 2019 roku, po ukończeniu specjalizacji Pielęgniarstwa rodzinnego dla położnych, rozpoczęła pracę w środowisku. W ubiegłym roku rozpoczęła studia położnicze drugiego stopnia na Uniwersytecie Opolskim. Prywatnie żona i mama siedmioletniej Milenki.

Pomysłodawcą kampanii oraz konkursu jest AMA Akademia Malucha Alantan. Inicjatywa, w ramach której propagowany jest bezpieczny i zdrowy styl życia dzieci i rodziców, a także promowane są wysokie standardy opieki okołoporodowej. W tym roku patronat honorowy nad konkursem objęła Naczelna Rada Pielęgniarek i Położnych, a wsparcia merytorycznego udzieliły: Fundacja Rodzić po Ludzku, Polskie Towarzystwo Położnych, Stowarzyszenie Dobrze Urodzeni oraz Polskie Centrum Edukacji.

Edycja inna, niż wszystkie

Ubiegłoroczna edycja kampanii i konkursu przebiegała w cieniu pandemii koronawirusa. Etap nominacji położnych i możliwość oddawania na nie głosów – tradycyjnie wystartowały 1 kwietnia 2020 – zbiegł się w czasie z pierwszym lockdownem i koniecznością wprowadzenia obostrzeń ograniczających rozprzestrzenianie się wirusa. W związku z nadzwyczajna sytuacją organizatorzy postanowili wydłużyć czas składania nominacji. Zamiast do 31 lipca położne można było zgłaszać do końca września. W 7. edycji wzięło udział 528 położnych z całej Polski, na które łącznie oddano 16 956 głosów.
– Rola położnych ma dziś większe, niż kiedykolwiek znaczenie. W pandemii ryzykują one własnym zdrowiem i życiem dla zdrowia i życia innych. To poświęcenie i postawa, które są nie tylko godne docenienia, ale także zasługują na najwyższe społecznego poparcie. To coś, o czym otwarcie i głośno mówimy od pierwszej edycji naszego projektu – mówi Iwona Barańska, koordynatorka kampanii z Akademii Malucha Alantan.

www.poloznanamedal.info

Ads Blocker Image Powered by Code Help Pro

Wykryto blokadę reklam!!!

Wykryliśmy, że używasz rozszerzeń do blokowania reklam. Prosimy, wesprzyj nas, wyłączając blokadę reklam.

Powered By
Best Wordpress Adblock Detecting Plugin | CHP Adblock