Na stronie dobra-mama.pl mogą występować wpisy o charakterze reklamowym.

3 najczęstsze problemy stóp wiosną i latem

Wiosną i latem twoje stopy bardzo często znajdują się na widoku, dlatego też powinny być piękne i zadbane. Niestety, słońce, wysokie temperatury czy rozgrzane powierzchnie mogą stanowić dla nich wyzwanie i powodować nieprzyjemne dolegliwości. Jakie są najczęstsze problemy stóp w tym czasie i jak sobie z nimi radzić?

1. Nadmierna potliwość stóp

Stopy są jednym z miejsc, na których ilość gruczołów potowych jest największa. W obu stopach łącznie znajduje się ich 250 000! Chowając stopy w zakrytych butach, szczególnie w ciepłe miesiące, sprawiasz, że wydzielanie potu zwiększa się. Pot, wiążąc się z martwym naskórkiem, tworzy idealną pożywkę dla drobnoustrojów, co powoduje powstanie nieprzyjemnego zapachu.

Nadpotliwość stóp może być uwarunkowana genetycznie lub wywołana wtórnie, m.in. zaburzeniami hormonalnymi, chorobami układu pokarmowego, stresem, złą pielęgnacją, bodźcami termicznymi, otyłością. Jak leczyć nadmierną potliwość stóp? Po pierwsze należy zlikwidować przyczynę. Jeśli jest nią choroba – wyleczyć ją, zrzucić zbędne kilogramy oraz ograniczyć stres. Należy również ograniczyć spożywanie pikantnych potraw oraz mocnej kawy i herbaty.
Jednym ze skutecznych zabiegów zwalczających nadmierną potliwość, stosowanym w gabinecie podologicznym, jest jonofereza. Jest to bezbolesna terapia zmniejszająca aktywność gruczołów potowych przy pomocy prądu stałego. Jeden zabieg trwa ok. 20 min i wykonywany jest cyklicznie w ciągu 4 lub 6 tygodni. Początkowo 2–3 razy w tygodniu, następnie do jednego zabiegu w tygodniu.

Pomoże też aplikacja preparatów pielęgnacyjnych zawierających składniki ograniczające wydzielanie potu – sole glinu oraz antybakteryjne, odświeżające np. lawenda, menthol. Dużą pomocą mogą okazać się kąpiele z wyciągów ziołowych, np. szałwii, kory dębu, rozmarynu lub ze specjalnie do tego przeznaczonych antybakteryjnie działających soli do kąpieli. Mocz stopy nie dłużej niż 15 min w letniej wodzie lub robiąc to naprzemiennie: woda ciepła – zimna, kończąc zawsze na wodzie zimnej.

Pozwól stopom oddychać! Noś skarpety i obuwie z materiałów naturalnych.

2. Pękające pięty

Spacery boso po piasku sprawiają, że skóra stóp staje się sucha i popękana. Innymi przyczynami pękania pięt są m.in. nadwaga, deformacje kostne, niedobory wit. A, choroby, jak: łuszczyca, RZS, niedoczynność tarczycy, a także źle dopasowane obuwie, skarpetki ze sztucznych włókien czy nieodpowiednia pielęgnacja poprzez nadmierne usuwanie naskórka.

Musisz wiedzieć, że pękające pięty należy traktować stopniowo. Przede wszystkim trzeba ustalić przyczynę powstania pęknięć i postarać się wyeliminować te czynniki. Raz w tygodniu wykonuj peeling – należy zadbać o systematyczne złuszczanie gromadzącej się warstwy rogowej naskórka. Stosuj kremy nawilżające i odżywcze. Używanie wieczorem odpowiednich preparatów jest gwarancją zachowania odpowiedniej elastyczności skóry. Takie składniki, jak mocznik, naturalne tłuszcze zawarte w preparatach pielęgnacyjnych do stóp pozwalają zregenerować się skórze, odbudowując jej naturalny płaszcz wodno-lipidowy.
Warto także odwiedzać gabinet podologiczny. Systematyczne wizyty u podologa, który usunie nadmiar naskórka, to podstawa. Dalsze postępowanie to odpowiednia pielęgnacja domowa. Preparaty nawilżające, natłuszczające, regenerujące i złuszczające odpowiadające konkretnemu przypadkowi i stopniowi zaawansowania najlepiej dobierze podolog. Należy stosować je codziennie według zaleceń.

3. Obrzęki

Na obrzęki nóg i stóp często skarżą się osoby, które wykonują pracę stojącą lub siedzącą. Szczególnie odczuwają dyskomfort w upalne dni. Innymi przyczynami powstawania obrzęków może być przyjmowanie niektórych leków (np. antydepresantów, hormonów, leków przeciwzapalnych) czy nadwaga. Zgromadzony w tkankach nadmiar wody może być również oznaką chorób związanych z takimi narządami, jak nerki, tarczyca, serce czy współtowarzyszeniem alergii pokarmowych. Kobiety mają większą tendencję do ich powstawania w czasie ciąży oraz przed menstruacją.

Jak zapobiegać powstawaniu obrzęków?
– Regularnie wykonuj ćwiczenia nóg.
– Utrzymuj odpowiednią masę ciała.
– Unikaj przyjmowania soli w posiłkach.
– Unikaj długotrwałego stania i siedzenia, zwłaszcza w pozycji z nogą na nodze.

Aby pozbyć się obrzęków, przede wszystkim musisz ustalić i zlikwidować przyczynę ich powstawania. Stosuj masaże usprawniające przepływ krwi i limfy, np. drenaż limfatyczny. Aplikuj kosmetyki pielęgnujące zmęczone stopy i usprawniające krążenie, np. z wyciągiem z kasztanowca, mentolu. Stosuj tzw. ułożenie przeciwobrzękowe – podczas leżenia staraj się trzymać nogi lekko uniesione do góry. Pomyśl również o kinesiotapingu. Jest to metoda oklejania plastrami dynamicznymi, których działanie polega na zniwelowania bólu, usunięciu obrzęków i zastojów limfatycznych, zmniejszaniu napięcia mięśniowego oraz zwiększeniu zakresu ruchów w stawach.

Sylwia Śląskiewicz, podolog, FootMedica, www.footmedica.pl

Zdjęcie: Pixabay

Ads Blocker Image Powered by Code Help Pro

Wykryto blokadę reklam!!!

Wykryliśmy, że używasz rozszerzeń do blokowania reklam. Prosimy, wesprzyj nas, wyłączając blokadę reklam.

Powered By
100% Free SEO Tools - Tool Kits PRO