Na stronie dobra-mama.pl mogą występować wpisy o charakterze reklamowym.

Jak radzić sobie ze stresem w ciąży i po porodzie?

Ciąża i macierzyństwo to piękny czas, jednak wejście w nową rolę życiową wiąże się z wieloma wyzwaniami. Oznakami długotrwałego stresu mogą być m.in. przewlekłe zmęczenie, bezsenność, uczucie irytacji i bóle głowy, co negatywnie wpływa na komfort codziennego życia. Co mogą zrobić kobiety ciężarne i młode mamy, żeby dbać o swój dobrostan, podpowiada Izabela Krawczyk, trenerka pozytywnego myślenia i ekspert marki Mama i ja – wody źródlanej dedykowanej dzieciom i kobietom w ciąży.

Gdy mama jest zdenerwowana, dziecku również trudno się uspokoić – dlatego ważne jest odreagowywanie napięć na bieżąco. Podstawową techniką niwelowania stresu jest świadome oddychanie, czyli skupienie się na spokojnym wdechu i wydechu. Powolne oddychanie pomaga się zrelaksować i odprężyć. Ciało dostaje sygnał, że wszystko jest w porządku i zaczyna wyciszać reakcję stresową, mówi Izabela Krawczyk. I dodaje: Warto ćwiczyć świadome oddychanie codziennie, na przykład wykonując trzy głębokie oddechy kilka razy dziennie. To uspokaja ciało i uczy umysł skupiania się na tu i teraz.

Relaks, sen i drobne przyjemności – skuteczne remedia na stres

Życie młodej mamy wymaga dobrej organizacji czasu, a wolne chwile warto wykorzystać na drobne przyjemności. Mini spa w domowej łazience, medytacja przy dźwiękach ulubionej muzyki czy uważny spacer w otoczeniu przyrody potrafią skutecznie poprawić nastrój. Równie ważny jest sen, stanowiący fundament zdrowia fizycznego i psychicznego.

Niedobór snu to problem, z którym boryka się wiele mam. Dlatego warto korzystać z drzemek i iść spać wtedy, kiedy zasypia dziecko. Tzw. power nap to 15 – 20 minut regeneracyjnego snu, dające uczucie odświeżenia. Warto nastawić budzik, aby nie przekroczyć tego czasu, ponieważ po ok. pół godziny zapadamy już w sen głęboki, podpowiada Izabela Krawczyk.

Dieta antystresowa, czyli odpowiednie odżywianie i nawodnienie

Ciąża i okres po narodzinach dziecka jest wyzwaniem dla organizmu młodej mamy. Częste wstawanie w nocy, karmienie, noszenie, pielęgnacja, spacery – to wszystko wymaga energii. Pomocna jest zdrowa, zbilansowana dieta. W menu powinny znaleźć się sezonowe warzywa i owoce, orzechy, wartościowe zboża, kasze oraz dobrej jakości mięsa i ryby.

Bardzo istotne jest też nawodnienie organizmu – w okresie ciąży i karmienia wzrasta zapotrzebowanie na wodę, a odwodnienie sprzyja powstawaniu hormonów stresu. Warto postawić przy łóżku i fotelu do karmienia butelkę niskozmineralizowanej, niskosodowej wody źródlanej, jak np. certyfikowana woda Mama i ja, stworzona z myślą o potrzebach kobiet w ciąży oraz mam karmiących. To wysokojakościowa woda wydobywana ze źródła na obrzeżach Słowińskiego Parku Narodowego, której idealną czystość potwierdzają specjalistyczne badania laboratoryjne.

Butelka wody powinna młodym mamom towarzyszyć w każdej sytuacji, również podczas zakupów czy spaceru z maluszkiem. Warto ustawić sobie w telefonie przypomnienie lub zainstalować aplikację, przypominającą o nawodnieniu. Dzięki temu łatwiej będzie wyrobić nawyk, a picie wody stanie się przyjemnym rytuałem, tłumaczy ekspertka.

Macierzyństwo to wiele wyzwań i zmian, a stres jest nieodłącznym elementem tego czasu. Ważne, by pamiętać o własnym komforcie, ponieważ samopoczucie mamy w bezpośredni sposób oddziałuje na dziecko. Każdy łyk wody może być przypomnieniem, by na chwilę przystanąć, wziąć świadomy oddech oraz uśmiechnąć się – do siebie i świata.

————————————————————————————————————————————–

Izabela Krawczyk 04_08_izabela_krawczyk

Coach, trener, hipnoterapeutka. Jej zawodowa ścieżka jest jednocześnie ścieżką jej serca i wynikiem własnych doświadczeń i zmiany. Fascynuje ją, jak przekonania i myśli wpływają na nasze emocje i w konsekwencji na rezultaty działań: akceptację, wiarę we własne możliwości, zdrowie, motywację czy poczucie własnej wartości. W swojej pracy łączy wiele metod z szeroko pojętego rozwoju osobistego i duchowego. Uczy, jak zmienić myśli, aby znaleźć wewnętrzny spokój i pewność siebie w natłoku obowiązków. Prowadzi sesje indywidualne, warsztaty, organizuje kobiece wyjazdy rozwojowe. Inspiruje do zmiany, bo na nią nigdy nie jest za późno. I głęboko wierzy, że każda z nas ma moc!! Prywatnie mama dwóch synów. www.MocKobiety.pl

Woda źródlana Mama i ja

Mama i ja – to w pełni bezpieczna, niegazowana woda źródlana, wyróżniająca się niskim stopniem mineralizacji i niewielką zawartością sodu. Stanowi optymalne uzupełnienie codziennej diety kobiet w ciąży oraz mam karmiących piersią. Znakomicie nadaje się również do przygotowywania posiłków dla niemowląt i dzieci w każdym wieku.

Strona www: https://wodadladziecka.pl/

Cena:

1,5 L – cena: 1,89 zł

0,5 L – cena: 1,49 zł

0,33 L – cena: ok. 1,35 zł

Ads Blocker Image Powered by Code Help Pro

Wykryto blokadę reklam!!!

Wykryliśmy, że używasz rozszerzeń do blokowania reklam. Prosimy, wesprzyj nas, wyłączając blokadę reklam.

Powered By
Best Wordpress Adblock Detecting Plugin | CHP Adblock