Na stronie dobra-mama.pl mogą występować wpisy o charakterze reklamowym.
pexels-vlada-karpovich-4050320

Ciąża czy kariera? Czy trzeba wybierać?

Gdy decydujemy się na powiększenie rodziny, musimy wziąć pod uwagę szereg zmian w naszym życiu – także tych dotyczących pracy. O ile w przypadku ojca często mowa o kilku dodatkowych dniach urlopu, o tyle matka musi być gotowa na dłuższą przerwę w aktywności zawodowej. Wiele kobiet wstrzymuje się z zajściem w ciążę właśnie ze względu na chęć rozwoju kariery. Czy słusznie?

Często wydaje nam się, że trzeba coś odpuścić – albo gonić za kolejnym awansem i zapomnieć o pełnej rodzinie, albo wycofać się z życia zawodowego i skupić na dzieciach. Zarówno maluchy, jak i nieco starsze pociechy potrzebują przecież czasu, który normalnie można przeznaczyć na nadgodziny i dodatkowe projekty. Nawet jeśli urlop macierzyński dobiegnie końca, nie będzie już tak samo. Gdy dziecko będzie chorować, mama będzie musiała urywać się z pracy, co postawi ją w gorszej pozycji niż bezdzietne koleżanki. Sytuacja nie jest jednak czarno-biała, co dowodzi opublikowany raport o wpływie macierzyństwa na kariery Polek*.

Praca na dwa etaty

Łączenie pracy z rodzicielstwem wiąże się z masą stresu, wyrzeczeń i wyzwań. Zwłaszcza, jeśli jest się kobietą. Nawet jeśli oboje rodziców pracują, znacznie częściej to właśnie mama ma więcej na głowie. Jak mówią dane CBOS, Polki wykonują nie tylko większość prac domowych, ale też obowiązków związanych z rodzicielstwem. Z pewnością mają to na uwadze kobiety, które dziś zwykle snują ciążowe plany dopiero po 30. urodzinach. Jeszcze niedawno o powiększeniu rodziny myślały kilka lat wcześniej. Teraz coraz częściej wolą najpierw zaopiekować się innymi sferami życia, by móc później poświęcić się rodzinie.
Z badania przeprowadzonego przez naszą firmę na początku 2023 r. wynika zresztą, że zdaniem większości (84%) Polek i Polaków kobieta powinna mieć stabilną sytuację zawodową przed zajściem w ciążę. Dostrzegamy wartość niezależności od partnera i w sporej części wierzymy, że zaangażowanie mamy w pracę może mieć dobry wpływ na dziecko. Nie od dziś wiadomo, że oprócz ilości czasu poświęcanego maluchowi ważna jest także jego jakość, a dobry przykład warto dawać już najmłodszym. Rozwój kariery nie musi więc wiązać się z wyrzutami sumienia, zwłaszcza, gdy można liczyć na pomoc innych.

Wsparcie z zewnątrz

Poświęceń nie brakuje także ze strony ojców, bo przecież coraz powszechniej mówi się o partnerskim modelu rodziny. Dzięki zaangażowaniu taty mamie łatwiej jest realizować swoje potrzeby i ambicje, również te zawodowe. Rzeczywistość nie zawsze nadąża jednak za trendami. Skoro kobieta, która wykonuje ten sam zawód i ma takie samo wykształcenie co mężczyzna, statystycznie zarabia mniej i ma mniejsze szanse na awans, wybór, by to właśnie ona została z dzieckiem w domu może nasuwać się sam.

Nie należy więc oceniać osób, które zdecydowały się na tradycyjny model rodziny jako mało postępowe. W każdym domu powinien powstać rachunek zysków i strat, uwzględniający plusy i minusy powrotu mamy do pracy po ciąży oraz wszelkie trudności związane z logistyką. Warto podjąć najlepszy wybór bez oglądania się na innych. Czasem będzie nim rezygnacja mamy z kariery na kilka lat, a innym razem szybki powrót do aktywności zawodowej. Przyda się wtedy pomoc całej rodziny. Jak wynika z raportu naszego autorstwa, zdaniem większości (85%) Polek i Polaków bliscy powinni bardziej wspierać matki wracające na rynek pracy.

Spełnienie okupione zmęczeniem

Pracujące mamy otaczają nas ze wszystkich stron. Spotykamy je codziennie, nie wiedząc, czy w ich przypadku w związku z łączeniem dwóch ról przeważa stres i niewyspanie, czy może satysfakcja z samorealizacji. Jedno jest jednak pewne – w większości dostrzegamy ich trud włożony w jednoczesne zarabianie i wychowywanie dzieci. Doceniamy matki za umiejętność dobrego zarządzania czy troskę o balans między życiem zawodowym i prywatnym. Jak wynika z przeprowadzonego przez nas badania, zdaniem Polek i Polaków mamy stanowią równie dobre (61%) lub nawet lepsze (25%) pracownice niż inne kobiety. Jeśli więc przed zajściem w ciążę kobietę powstrzymuje to, że zacznie być gorzej postrzegana w miejscu pracy, obawa ta może okazać się bezpodstawna.

Możliwości jest wiele

Czy trzeba więc dziś wybierać między ciążą a udaną karierą? Na to pytanie każda kobieta powinna sobie odpowiedzieć sama. Na pewno warto wziąć pod uwagę różne możliwości i przemyśleć każdy scenariusz. Ten z ciążą pełną spokoju, że po zakończeniu urlopu macierzyńskiego czeka dobra praca, jest szczególnie atrakcyjny. Jednak nie brakuje również historii, w którym satysfakcjonujące zatrudnienie przychodzi na długo po pojawieniu się potomstwa. Najważniejsze, by nie tracić wiary we własne możliwości i szukać pomocy w powrocie na rynek pracy, którą oferują m.in. łatwe w obsłudze kreatory CV i listów motywacyjnych.
Nie zawsze pogodzenie pracy zawodowej z wychowaniem dzieci jest kwestią chęci i dobrej organizacji. Warto wtedy poszukać alternatywnych rozwiązań. Elastyczne godziny pracy, możliwość wykonywania obowiązków z domu, zatrudnienie na część etatu czy dofinansowanie opieki nad maluchem – wspomniane benefity oferuje coraz więcej pracodawców. Można też rozważyć zmianę branży, a nawet odważyć się na otwarcie własnego biznesu. Choć opieka nad dzieckiem jest bardzo wymagająca, może wyposażyć kobietę w siłę do spełniania własnych marzeń.

* CVeasy.pl, „Jak macierzyństwo wpływa na kariery Polek?” Raport o sytuacji matek na rynku pracy, marzec 2023.

Tekst: Rolf Bax, dyrektor operacyjny CVeasy.pl

Zdjęcie otwierające: Pexels

Współpraca reklamowa

Ads Blocker Image Powered by Code Help Pro

Wykryto blokadę reklam!!!

Wykryliśmy, że używasz rozszerzeń do blokowania reklam. Prosimy, wesprzyj nas, wyłączając blokadę reklam.

Powered By
100% Free SEO Tools - Tool Kits PRO