Pielęgnacja i relaks stóp według Sebastiana Kneippa
Stopy są podstawą naszego ciała. Utrzymują jego ciężar i niosą je w ruchu, a ich stan przekłada się na zdrowie całego organizmu. Często jednak o nich zapominamy tak w pielęgnacji jak i dbaniu poprzez na przykład masaże czy innego rodzaju stymulację. Jak zatroszczyć się o stopy, jak je pielęgnować oraz co możemy zrobić sami, a kiedy potrzebna jest już pomoc specjalisty?
Stopy stanowią podparcie naszego ciała, a ich podeszwa jest jego mapą. – Znajduje się na nich bowiem aż około 200 000 zakończeń nerwowych. Stąd pobudzenie poszczególnych obszarów stóp wpływa na konkretne narządy, gruczoły lub tkanki — mówi Małgorzata Jachacz-Łopata, dr n. med. fizjoterapeutka uroginekologiczna i propagatorka świadomego ruchu, ekspertka Kneipp.
Punkty akupresurowe na stopach mają wpływ na inne układy naszego organizmu. Z kolei zaburzenia, takie jak nieprawidłowe stawianie stóp czy nierównomierne ich obciążanie, mogą przyczyniać się do powstawania wad postawy.
Oto kilka sposobów na zadbanie o stopy i tym samym całe ciało:
Masowanie i stymulowanie
Bardzo dobrze na stopy wpłynie regularne ściąganie obuwia. Chodzenia po trawie, piasku, kamieniach czy ziemi to naturalny masaż i doskonała stymulacja. Możemy również nabyć maty z kolcami do sensorycznego masażu stóp. Proste, niezwykle dobrze wpływające na nasze zdrowie, zabiegi już sto lat temu stosował Sebastian Kneipp – mówi dr Małgorzata Jachacz-Łopata i proponuje stworzenie domowego SPA. Samodzielny masaż stóp nie wymaga szkolenia, a z pewnością przyniesie ukojenie zmęczonym stopom. Nawet najprostszy masaż piłeczką da świetne efekty, tak jak szczotkowanie na sucho. Tego typu zabiegi stosowane regularnie, przyniosą wymierne korzyści.
Kąpiele
Kąpiele stóp to ulga, odprężenie i pielęgnacja w jednym. Propagowaną przez Sebastiana Kneippa kąpiel brodzącą możemy przygotować w domowej wannie. Brodzenie to naprzemienne wyciąganie stóp z wody kierując palce do dołu. Temperatura wody nie powinna przekraczać 18 st. C., a woda powinna sięgać maksymalnie do poziomu kolan. Taka kąpiel pobudza krążenie, wzmacnia żyły, jest też pomocna przy migrenie, poprawia przemianę materii i wzmacnia układ odpornościowy.
Naprzemienne – ciepłe i zimne kąpiele oraz gorące z solami mineralnymi to doskonały sposób na pobudzenie i oczyszczenie stóp. Kryształki do kąpieli stóp Kneipp® dzięki naturalnemu, eterycznemu olejkowi pomarańczowemu orzeźwiają zmysły i odświeżają. W połączeniu z ciepłą wodą, sól zmiękcza zrogowaciały naskórek i przygotowuje skórę do dalszej pielęgnacji.
Codzienna pielęgnacja
Stopy potrzebują pielęgnacji przez cały rok. Stosujmy kremy, które pomogą pozbyć się zrogowaciałego naskórka poprzez naturalne złuszczanie, a nie ścieranie tarką. Intensywny krem Kneipp na zrogowaciały naskórek nawilży i wygładzi skórę, bogata zawartość mocznika, wyciągu z nagietka oraz masła shea zapewnią regenerację i odpowiednią pielęgnację. Krem działa antybakteryjnie i dezodorująco dzięki eterycznemu olejkowi pomarańczowemu. W pielęgnacji stóp nie zapominajmy także o specjalnych masłach, które natłuszczają i nawilżają suchą skórę.
Wizyta u specjalisty
Praca naszych stóp przekłada się na pracę całego narządu ruchu. Jeśli więc zmagasz się z bólem, udaj się do specjalisty. Bywa, że wskazana jest współpraca fizjoterapeuty z podologiem lub też refleksologiem. Pracując ze stopami, zwracają oni uwagę na miejsca powstawania odcisków i zgrubień, które są skutkiem zaburzenia prawidłowej pracy stopy. Wówczas praca z fizjoterapeutą pomoże ją przywrócić, a refleksolog wesprze w ukojeniu i regulacji pracy układu krwionośnego, nerwowego czy nawet pokarmowego poprzez pracę ze stopą.
Intensywny krem na zrogowaciały naskórek Kneipp® 50ml – cena około 24,99
Masło do stóp Kneipp® 100ml – cena około 34 zł
Kryształki do kąpieli stóp Kneipp® – 500gr – cena ok. 25 zł
Dostępne w drogeriach Hebe, Rossmann, Super-Pharm oraz Douglas.