Na stronie dobra-mama.pl mogą występować wpisy o charakterze reklamowym.

Pobawmy się w sprzątanie

W szkole nie uczono nas sprzątania. Wielka szkoda, bo tego można się nauczyć. Nikt z nas bowiem nie rodzi się bałaganiarzem ani osobą z wiedzą o odplamianiu brudnych ubrań, myciu sprzętów AGD, składaniu ubrań w szafie.

To od nas zależy na ile odblokujemy kreatywność w sprzątaniu, odnajdziemy odpowiedzi na pytania o powód i cel tej czynności. Czy robimy to dla zaspokojenia oczekiwań innych osób, czy dlatego, że wyszliśmy z domu rodzinnego z przekonaniem o wielkich sobotnich porządkach i później go nie weryfikowaliśmy?
A może sprzątamy dla własnej przyjemności, samopoczucia i komfortu życia? To, w jaki sposób my – dorośli podchodzimy do sprzątania wpływa na nasze dzieci, które uważnie nas obserwują, przejmują warsztat pracy oraz nastawienie do sprzątania. Gdy sprzątaniu będą towarzyszyły radość i brak napięcia, tym większą chęć wykażą nasze dzieci do uczestniczenia w tych czynnościach.

Dlaczego dzieci nie lubią sprzątać?

Ustalmy to na początku – najczęściej sprzątanie nie kojarzy się dzieciom z przyjemnymi czynnościami. Dzieje się tak dlatego, że dzieci:
• upatrują w tym koniec zabawy, bo zabawki wracają już na swoje miejsca,
• czują presję lub przykry obowiązek,
• nie wiedzą od czego zacząć,
• widzą, że dorośli nie chcą im pomóc lub wręcz odwrotnie – wyręczają ich.
Co zatem robić, by zachęcić dzieci do sprzątania, nie osiągając efektu odwrotnego do zamierzonego? Jak działać, by dzieci czuły się pełnoprawnymi uczestnikami tego procesu i dzięki temu pracowały nad umiejętnościami organizacji pracy i czasu, współpracy, ustalania priorytetów, co przełoży się na inne dziedziny ich życia?

Sprzątanie jako zabawa

Sprzątajmy przez zabawę! Nie ma efektywniejszej metody nauki sprzątania niż ta, która realizowana jest w działaniu, zgodnie z powiedzeniem: „Powiedz mi, a zapomnę. Pokaż mi, a zapamiętam. Pozwól zrobić, a zrozumiem.” (B. Franklin).
Bawmy się. Dajmy sobie prawo do czerpania radości z tej czynności. Odblokujmy swoją kreatywność, a nim się obejrzymy inicjatywa w sprzątaniu pokoju będzie wychodziła od dzieci. We wspólnym sprzątaniu świetnie sprawdzą się zabawy:
1. Wyścigi – bawiliście się autkami? Być może w ciągu dnia jeździły one po torze wyścigowym lub parkowały w garażu. Teraz pora, by auta w jak najszybszym tempie dojechały do warsztatu, który jest na półce, bo w nocy mechanicy będą robili naprawę silników.
2. Zgadywanki – z reguły na podłodze są zabawki z różnych kategorii – misie, lalki, puzzle. Każda zabawka w nocy potrzebuje odpocząć. Ale gdzie ona śpi? Zadaj pytanie dziecku: „Gdzie śpią misie? W szufladzie, a może w pudełku?” Zadaniem dziecka jest rozwiązanie zagadki i umieszczenie zabawki w odpowiednim miejscu.
3. Znikające plamy – nie obce nam są plamy z farby na stoliku. Wiemy, że potrafią one znikać pod wpływem przetarcia mokrą ściereczką. Pokażmy tę sztuczkę dziecku. Zaproponujmy, by poszukało plam na stoliku, krzesełku lub na podłodze, a następnie magiczną ściereczką je usunęło.
Zabawę można wesprzeć akcesoriami do sprzątania. W sklepach jest mnóstwo zabawek do sprzątania, od miotełek, przez odkurzacze, po wózki z akcesoriami do sprzątania. Doskonale sprawdzą się akcesoria, które posiadamy w domu:
• niewielki pojemnik lub pudełko będzie świetnym zgarniaczem do małych klocków,
• butelka z atomizerem napełniona wodą oraz chłonna ściereczka stworzą doskonały zestaw do czyszczenia,
• większe ozdobne pudełko, będzie wygodnym koszem zebrania zabawek rozrzuconych po mieszkaniu.

zdjecie manufaktura porzadku
Manufaktura Porządku

Jaka przestrzeń będzie wspierała zabawę dziecka w sprzątanie?

Pierwszym i najważniejszym użytkownikiem przestrzeni, w której znajdują są zabawki, akcesoria do malowania, książki, miejsce do nauki są dzieci. Czasem przy organizacji pokoju dziecięcego łatwo nam o tym zapomnieć. Wtedy powodów, dla których dziecko niechętnie uczestniczy w sprzątaniu szukamy w różnych obszarach, ale to właśnie organizacją pokoju dziecięcego ten stan możemy zmienić najłatwiej i najszybciej.
Wśród wszystkich zasad organizacyjnych trzy z nich w największym stopniu wspierają utrzymanie porządku i czystości w przestrzeni dziecięcej oraz sprzyjają zabawie w sprzątanie. Są to:
1. Wydzielone strefy, czyli jasno wyznaczone miejsca do przechowywania zabawek, ubrań, malowania czy zabaw podłogowych. Brak „wszystkiego wszędzie” wprowadzi ład i harmonię. Będzie sygnałem dla dziecka, że klocki nie śpią na łóżku, a na regale obok.
2. Brak nadmiaru oznaczający optymalną ilość rzeczy w pokoju dziecka. Zabawki, którymi dziecko bawiło się jeszcze pół roku temu, teraz stoją nieużywane, książeczki z dużymi biało-czarnymi kartami nie są atrakcyjne, a ubranka z zeszłego lata są już za małe.
Warto na bieżąco wyprowadzać z pokoju dziecka niepotrzebne przedmioty, które tylko wprowadzają przytłoczenie liczbą rzeczy do samodzielnego sprzątania oraz decyzji do podjęcia.
3. Etykiety, czyli drogowskazy z adresem zamieszkania przedmiotu. To łącznik między dzieckiem a miejscem przechowywania zabawek. Zwłaszcza na początku przygody z nauką odkładania rzeczy na miejsce dziecku trudno jest podejmować tak dużą ilość decyzji – schować do pudełka czy szuflady, koszulki z długim rękawem są na drugiej czy trzeciej półce. Odczuwając ten dyskomfort decyzyjny, dziecko schowa rzecz w miejsce najbliższe, często przypadkowe.

Radość zabawy i sprzątania

Zabawki czasem wędrują po całym mieszkaniu, ślady malowania farbami lubią zostać pod stolikiem, a skrawki kartek podczas robienia wycinanek fruwają aż na półkę z książkami. To całkiem naturalne, że pokój dziecięcy tętni życiem. Jest jednak możliwe, by sprzątanie tego miejsca nie zajmowało tak dużo czasu każdego dnia, nie było robione w napięciu i nie wiązało się z presją, że „musi” być posprzątane.
Sprzątanie przez zabawę to doskonały sposób, żeby zadbać o pokój dziecięcy tak, by było w nim czysto i przyjemnie. Wprowadźmy do sprzątania i porządkowania więcej radości. Wtedy dla dzieci i nas – opiekunów – ta czynność stanie się nieobciążającym stylem życiem, z czasem na to co dla nas wszystkich ważne.

Zdjęcie otwierające: Chroma Stock

Ads Blocker Image Powered by Code Help Pro

Wykryto blokadę reklam!!!

Wykryliśmy, że używasz rozszerzeń do blokowania reklam. Prosimy, wesprzyj nas, wyłączając blokadę reklam.

Powered By
Best Wordpress Adblock Detecting Plugin | CHP Adblock